Papež Benedikt XVI. omyl nohy 12 mužům

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Papež Benedikt XVI. dnes večer při bohoslužbě o velikonočním Zeleném čtvrtku symbolicky omyl na znamení pokory nohy 12 mužů. Při této příležitosti vyzval křesťany, aby "poklekli" před Bohem a lépe vzdorovali "silám zla". V následujícím kázání papež věnoval své myšlenky mimo jiné uprchlíkům v násilím zmítané Sýrii.

V římské bazilice svatého Jana Lateránského papež připomněl poslední večeři Páně, při které Ježíš Kristus stejným způsobem symbolicky smýval "hříchy" lidstva, když umýval nohy svých 12 apoštolů. Podle agentury AFP měl papež, který se před několika dny vrátil z úmorné cesty do Mexika a Kuby, "strhané rysy".

Dopoledne Benedikt XVI. odsoudil výzvu k náboženské neposlušnosti, kterou iniciuje od loňského roku skupina rakouských kněžích ve snaze reformovat římskokatolickou církev. Zároveň upozornil, že takové snahy tolerovat nebude.

"Myslíme si, že jsme svobodní, a skutečně jsme, když se řídíme svou vůlí. Vypadá to, jako kdyby Bůh byl proti naší svobodě. Jenže když se člověk staví proti Bohu, staví se proti jeho čisté pravdě a následkem toho přestává být svobodným, ale sám sobě se odcizuje," řekl papež podle AFP.

Papež oslaví 85. narozeniny

Zelený čtvrtek otevírá sérii slavnostních obřadů, jimiž si katolická církev i její věřící připomínají o Velikonocích Ježíšovo utrpení, ukřižování a skon - a posléze i jeho zmrtvýchvstání.

Na Velký pátek, kdy byl podle tradice Kristus ukřižován, vykoná Benedikt XVI. na římském Koloseu tradiční křížovou cestu. V noci ze soboty na neděli povede velikonoční vigilii. 
V neděli na Boží hod velikonoční, kdy si křesťané připomínají Ježíšovo vzkříšení, bude dopoledne sloužit slavnostní mši na náměstí před Svatopetrskou bazilikou. V poledne pak pronese slavnostní požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi).

Po týdnu náboženských oslav spojených s velikonočními svátky čeká papeže jen chvilka oddechu před oslavami jeho 85. narozenin, které má 16. dubna.

Tagy: Papež bohoslužba Velikonoce

Zdroje: ČTK