Papež Benedikt XVI. končí. Sázkové kanceláře favorizují kardinála z Ghany

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 11. 2. 2013 20:36) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Papež Benedikt XVI. dnes překvapivě oznámil, že 28. února opustí svůj úřad. V latinském projevu kardinálům řekl, že odchod z čela katolické církve dlouho zvažoval. Pětaosmdesátiletý pontifik uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. Největší šanci stát se příštím papežem má ghanský kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson (64), následovaný kanadským Markem Ouelletem (68) a nigerijským kardinálem Francisem Arinzem (80). Oznámila to agentura Bloomberg s odvoláním na dublinskou sázkovou kancelář Paddy Power Plc.

Ghanský kardinál Peter Turkson

Ghanský kardinál Peter Turkson,zdroj: Profimedia.cz

Turksonovy šance se odhadují na devět ku čtyřem, čili čtyřeurová sázka by v případě úspěchu vynesla devět eur, Marc Ouellet následuje v kurzu 5:2 a Arinze pořadí favoritů uzavírá v poměru tři ku jedné. 

Tipy sázkařů i podle italské agentury ANSA naznačují, že může nastat éra afrických papežů; konkrétně u internetové sázkové kanceláře Agimeg vede Arinze před Turksonem. Z Evropanů mají prý šanci Italové: milánský kardinál Angelo Scola, druhý muž vatikánské hierarchie Tarcisio Bertone či janovský kardinál Angelo Bagnasco. 

Je si vědom závažnosti kroku

"Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou," řekl Benedikt během zasedání papežské konzistoře.

Papež svůj krok označil za "rozhodnutí velké důležitosti pro život církve" a uvedl, že si je vědom jeho závažnosti. Podle Kodexu kanonického práva může papež svůj úřad dobrovolně opustit, pokud je to jeho svobodné rozhodnutí, které řádně ohlásí. Jeho krok nepodléhá žádnému dalšímu schvalování. 

Benedikt svým ohlášeným odchodem způsobil obrovské pozdvižení, protože dobrovolný odchod papeže je naprosto nevídaným jevem. Podle agentury AP se něco podobného nestalo téměř 600 let. O jeho plánu podle mluvčího nevěděli ani nejbližší spolupracovníci, proto prý celý Vatikán zažívá velký šok. "Přišlo to jako blesk z čistého nebe," uvedl bývalý vatikánský státní sekretář, kardinál Angelo Sodano. 

Papežův bratr Georg Ratzinger agentuře DPA potvrdil, že pontifik odstupuje ze zdravotních důvodů. Jeho lékař mu prý například zakázal delší cestování letadlem, což by papeže v úřadu omezovalo. Mluvčí Vatikánu upřesnil, že papež neodchází kvůli žádné konkrétní nemoci, ale kvůli ubývání sil. 

Podle lékařů, kteří se o papežovo zdraví starají, Benedikt trpí bolestmi kloubů způsobenými revmatismem a srdeční arytmií. "Je to ale i tíha jeho role, která ovlivňuje jeho celkový zdravotní stav," citovala je agentura ANSA. 


"Papež oznámil, že se svého duchovního úřadu vzdá 28. února ve 20:00 SEČ. Tím začíná takzvané období sede vacante (uprázdněného papežského stolce)," řekl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. 

Po své rezignaci se Benedikt uchýlí do své letní rezidence Castel Gandolfo a později se přesune do kláštera ve Vatikánu. Konkláve se nezúčastní. "Církevní právo nijak neurčuje roli papeže, který odstoupí," uvedl Lombardi. 

Benedikt XVI. se stal papežem v dubnu 2005, po smrti svého předchůdce Jana Pavla II. Do úřadu nastupoval v 78 letech.

Tagy: Papež rezignace Vatikán

Zdroje: ČTK