Pancová poprvé přišla k soudu bez pout. Odevzdala cestovní pas

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalá ředitelka nemocnice v Kladně Kateřina Pancová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) přišla k soudu poprvé bez pout a v doprovodu advokáta. Dosud ji vodila vězeňská eskorta, protože byla ve vazbě, odkud ji soud minulý týden po více než 15 měsících propustil. Pancová také odevzdala soudci cestovní pas, což byla jedna z podmínek propuštění. 

Kateřina Pancová

Kateřina Pancová,zdroj: Profimedia.cz

Pancovou doprovodil k soudu její advokát Tomáš Sokol. Novinářům se nechtěla vyjadřovat k hlavnímu líčení, uvedla pouze, že se ještě musí poradit se svým právníkem. Cestovní doklad musela odevzdat proto, že důvodem vazebního stíhání byla obava z jejího útěku do zahraničí. Žalobce se stále domnívá, že má v cizině ukryté peníze a mohla by zmizet kvůli hrozbě vysokého trestu. V kauze jí hrozí až deset let vězení. 

Kromě odebraného pasu je další zárukou ohledně propuštění nástup do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde se lékařka bude věnovat svému oboru, kterým je onkologie. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková ČTK potvrdila, že Pancová si toto pondělí vyřídila všechny administrativní náležitosti a od příštího pondělí začne léčit pacienty. Úvazek má na jeden den v týdnu. 

Ve vazbě zůstává přítel Pancové, bývalý poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott a exhejtman Rath. Obžaloba trojici lékařů označuje jako organizátory korupce při veřejných zakázkách ve zdravotnictví a stavebnictví ve Středočeském kraji. 

Exředitelka může z vazby

Soudce Robert Pacovský dnes pokračuje v hlavním líčení čtením listinných důkazů, které se týkají domovních prohlídek v domácnosti Pancové a Kotta. Původně měl vyslechnout svědka, ten se ale omluvil v pondělí odpoledne. Pacovský uvedl, že zdravotní důvody, které uvedl, nechá prověřit, protože vzbuzují nevěrohodnost. Odpoledne by měl přijít jako svědek expolicista a nyní soukromý detektiv Libor Gregor, který stál na počátku kauzy, když podal na Ratha trestní oznámení. 

Krajský soud před třemi týdny rozhodl, že Pancová může z vazby, zatímco za mřížemi ponechal Kotta. Proti rozhodnutí ohledně Pancové podal stížnost státní zástupce Petr Jirát, což minulý týden zamítl Vrchní soud v Praze, a Pancová tak mohla opustit věznici v Ruzyni. Kott podle svého advokáta Sokola stížnost nepodal a dobrovolně ve vazbě zůstává. Kott novinářům již dříve při odchodu ze soudní síně řekl, že je pro něj důležité propuštění jeho přítelkyně Pancové. 

Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s Kottem a Pancovou v jejím domě. V rukou nesl kartonovou krabici, o které tvrdil, že jsou v ní láhve vína. Po otevření policistou se ale ukázalo, že krabice byla naplněná bankovkami. Podle žalobce to byl úplatek, což ale Rath od začátku odmítá. 

Státní zastupitelství v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Výběrová řízení vypadala prý navenek v pořádku, protože ostatní zúčastněné firmy dělaly domluvené "křoví". Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v hodnotě 16 milionů korun. 

Tagy: kauza Rath bývalá ředitelka nemocnice

Zdroje: ČTK