Panasonic odchází z Žatce, propustí okolo 600 zaměstnanců

- Aktuality autor: Michal Polák

Společnost Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. Informaci několika zdrojů z branže vzápětí potvrdila i firma. O práci může přijít kolem 600 lidí.

Ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel řekl, že dnes odpoledne by mělo jednat vedení místního úřadu práce se zástupci personálního oddělení Panasonic. Japonská firma vyrábí v Trianglu LCD panely. 

Na propouštění upozornil člověk, který se představil jako jeden ze zaměstnanců. Vedení firmy jim to prý oznámilo dnes. Vedení úřadu práce o tom zatím nemá informace, stejně tak ani krajský úřad, jemuž průmyslová zóna patří. Zdroje ale tvrdí, že signály o odchodu Panasoniku měly už dřív. "Je to potvrzeno, všichni jdou pryč," řekl jeden ze zdrojů. Firma v zóně vyráběla od roku 2007, nejprve pod hlavičkou firmy IPS Alpha. 

K uzavření nás vedly strategické důvody

Firma informace o ukončení výroby v Žatci vzápětí potvrdila. "Společnost Panasonic Liquid Crystal Display Czech ukončuje svou činnost v průmyslové zóně Triangle," řekla Helena Suková z personálního oddělení firmy. Výroba podle ní skončí letos v prosinci, společně s dalším podobným provozem v Malajsii. K uzavření továren vedou Panasonic "strategické důvody". Firma se prý chce místo televizorů více zaměřit na maloformátové panely. Žatecká továrna dodávala panely do továrny na televizory v Plzni, tam ale výroba podle Sukové zůstává, jen s jinými dodavateli. 

Panasonic je stále zřejmě největším zaměstnavatelem v průmyslové zóně Triangle. Ta sice funguje už pět let, ale zatím zůstává daleko za očekáváním. Podle deset let starých zpráv měla průmyslová zóna stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13.000 pracovních míst. Náklady se ale už vyšplhaly přes 2,5 miliardy korun a další investice za 198 milionů Kč se chystají, zatímco počet zaměstnanců je mnohem menší. Kraj nyní očekává, že během několika let by tam mělo pracovat 2700 lidí. Původně to bylo vojenské letiště, odkud létaly stíhačky MiG-29 žatecké "Tygří letky". 

Ústecký kraj má už od 90. let minulého století nejvyšší míru nezaměstnanosti v Česku.

Tagy: propouštění

Zdroje: ČTK