Palivová nádrž lodi ukrývala rekordních 342 kilo heroinu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Keňská policie si může připsat do registru úspěšných zásahů další počin. V palivové nádrži jedné z lodí nalezla zásilku asi 342 kilogramů heroinu. Jedná se o největší zásilku drogy, jaká kdy byla v přístavním městě Mombasa jednorázově zjištěna. 

Heroin

Heroin,zdroj: ThinkStock

Policie uvedla, že zatím neví, odkud loď Bushehr Amin Darya vyplula. Loď přitom neplula pod vlajkou žádného státu. Zadržena byla už minulý týden na základě informací tajných služeb, že možná převáží drogy do druhého největšího keňského města. 

Šéf protidrogové policie Hamisi Masha uvedl, že zadrženo bylo devět podezřelých osob: šest Pákistánců, dva Indové a jeden Íránec. Jeden muž údajně zemřel na lodi kvůli nemoci krátce poté, co plavidlo zakotvilo v Mombase. 

"Odhalili jsme zhruba 900 gramů heroinu, když jsme minulý týden loď prohledali, a to pro nás bylo znamení, že by tam toho mohlo být ještě víc. Tak jsme hledali dál a dnes jsme objevili dalších 341,7 kilogramu," oznámil Masha. 

Policejní šéf upřesnil, že prvních 900 gramů heroinu se našlo mezi pytli s cementem v oficiálním nákladovém prostoru lodě. "Ta loď je velká," dodal Masha s tím, že by plavidlo mohlo skrývat ještě další drogy. 

Keňská policie nyní pátrá po majitelích lodě a spolupracuje s kolegy z Indie, Pákistánu a z Íránu. 

Podle OSN v posledních letech vzrostlo množství heroinu pašovaného přes východní Afriku, kam nejčastěji směřuje z Pákistánu nebo z Íránu. Drogy pak dál pokračují do Evropy. 

Východoafrické státy jsou známé propustností hranic a slabou hlídkovou činností na moři. 

Tagy: Afrika kokain Keňa

Zdroje: ČTK