Palestinské strany Fatah a Hamas, nepřátelé na život a na smrt, prý tajně jednají o usmíření

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Znesvářené palestinské strany Fatah a Hamas tajně vyjednávají o usmíření. Informoval o tom mluvčí Fatahu v době, kdy se objevily zatím nepotvrzené zprávy, že se obě skupiny dohodly na sestavení společné vlády. Jejich spory trvají od roku 2006, kdy Hamas zvítězil ve volbách, ale u moci se neudržel, protože mnoho zemí ho řadí k teroristickým organizacím. Nyní vládne pouze v pásmu Gazy, západní břeh Jordánu ovládá Fatah. 

Dle palestinské agentury Maan za Fatah vyjednává Azzám Ahmad, za Hamas Músá abú Marzúk. Ahmad se předtím v Dauhá sešel s exilovým vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem. 

Zprávy o tom, že už se obě skupiny dohodly na společné vládě, mluvčí Fatahu Ahmad Asaf popřel. Řekl ale, že se o to všichni snaží. "Naše srdce jsou národní jednotě otevřená," prohlásil. 

O snaze skoncovat s dlouholetým konfliktem svědčí také pondělní krok předsedy vlády Hamasu v pásmu Gazy Ismáíla Haníji. Řekl, že se členové Fatahu mohou do pásma Gazy vrátit. 

Otevřený boj mezi Hamasem a Fatahem začal v roce 2007. Hamas tehdy důsledně pronásledoval členy Fatahu působící v pásmu a přinutil je odejít na západní břeh Jordánu. Od té doby se obě strany s přispěním zahraničních prostředníků o usmíření snažily několikrát, ale bez výsledku. Naposledy v roce 2012 podepsaly dohody v Káhiře a v Dauhá, avšak nikdy je neplnily. 

Haníja v pondělí prohlásil, že se členové Fatahu, kteří z Gazy odešli v roce 2007, mohou bez podmínek vrátit. Slíbil také propuštění menšího počtu členů Fatahu vězněných v Gaze. 

Hamas je palestinskou odnoží egyptského Muslimského bratrstva. Bojuje proti Izraeli, který na pásmo uvalil v roce 2006 blokádu. Obyvatelstvo pásma její hospodářské důsledky řešilo tunely pod hranicí s Egyptem, avšak současný režim v Káhiře tyto chodby využívané k pašování zboží nechal zničit. Výsledkem jsou rychle se horšící hospodářské problémy v Gaze. 

Tagy: Palestina Hnutí Hamas

Zdroje: ČTK