Palestinci slibují konec útoků na Izrael, Abbás jednal s Hamasem

- Aktuality autor: red

Palestinské radikální organizace v čele s Hamasem se dnes dohodly na zastavení raketových útoků proti Izraeli. Podmínili to ovšem tím, že s dalšími útoky proti nim ustane také židovský stát. Oznámil to mluvčí Hamasu Ismáíl Radván.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

O vzájemném usmíření také jednal se zástupci Hamasu palestinský předák Mahmúd Abbás, jehož frakce kontroluje území západně od břehu Jordánu. Hamas, který udržoval s Izraelem dva roky relativní příměří, od počátku letošního roku, a zejména v posledním týdnu, opět vystupňoval napětí.

Atentát v Jeruzalémě

Od minulé soboty palestinští radikálové odpálili na Izrael asi 60 raket a od začátku roku celkově 130, včetně minometných granátů.

Izraelská armáda odpovídá vlastními minometnými útoky a nálety, které v úterý vyústili v zabití osmi Palestinců, včetně tří dětí.

Palestinci poté podnikli ve středu v Jeruzalémě první pumový útok po letech, který připravil o život jednu Britku a zranil dalších 30 lidí.

Možná z obav z krvavější odplaty se představitelé palestinských skupin dnes setkali, aby situaci opět zklidnili.

Boj o moc mezi frakcemi

Před dvěma lety Izrael po intenzivním ostřelování Hamasem neváhal provést do Gazy invazi, která stála životy 1400 Palestinců.

Podle některých pozorovatelů byla původem nynějšího napětí v oblasti snaha předsedy palestinské samosprávy Abbáse o ukončení rivality mezi jeho Fatahem a Hamasem.

Obě strany přitom spolu dnes po dvouleté odmlce vedly přímé rozhovory a rokování označily za "pozitivní".

Spory mezi palestinskými frakcemi trvají od roku 2007, kdy Hamas zvítězil v pásmu Gazy  a od té doby tomuto území vládne, zatímco Fatah ovládá západní břeh Jordánu.

Zdroje: ČTK