Palestinci budou moct vyhledat vesnice svých předků díky mobilní aplikaci

- Aktuality autor: Michal Polák

Izraelská nevládní organizace Zochrot uvedla mobilní aplikaci umožňující vyhledat zbytky palestinských vesnic zničených po založení Izraele. Na úterý připadá podle hebrejského kalendáře 66. výročí vzniku státu, dnes si Izrael připomněl památku vojáků padlých v izraelsko-arabských válkách a také oběti teroristických útoků spáchaných Araby. 

Palestina

Palestina,zdroj: isifa/MAFRA/JAN ZÁTORSKÝ

Aplikaci iNakba vyvinula organizace Zochrot, jež bojuje o právo na návrat Palestinců, kteří po založení Izraele odešli ze svých domovů. Nakba znamená arabsky katastrofa a Palestinci tak označují každoroční připomínku vzniku Izraele - letos podle jejich kalendáře připadne na 15. květen. 

Aplikace nabízí interaktivní mapu a také fotografie budov opuštěných Palestinci. Z Izraele po jeho založení odešlo do diaspory 760.000 Palestinců. Mnozí z nich nebo jejich potomků se chtějí do svých domovů vrátit. "Mají problém zjistit, kde byla vesnice, z níž pocházejí, protože na mnohých byly vystavěny židovské osady. Poskytujeme záznamy o stovkách palestinských vesnic nebo měst, lze si vyhledat jejich fotografie a doplňovat nové údaje," sdělila k nové aplikaci izraelská Arabka Ranín Džarísová ze Zochrot. 

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát loni v listopadu požádal, aby se izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který nechce ustoupit v otázce budování osad, Palestincům omluvil za zničení 418 vesnic v roce 1948. Organizace Zochrot kromě jiného chce, aby si Židé uvědomili, kolik Arabů bylo po vzniku Izraele vykořeněno. 

Není na to lék. Zůstane prázdno

Izrael si dnes připomněl oběti konfliktů a atentátů sérií pietních aktů. V 10:00 SELČ se rozezněly sirény a veškerý pohyb v zemi se na dvě minuty zastavil na památku více než 23.000 mrtvých. Netanjahu na obřadu na hřbitově na Herzlově vrchu řekl, že bolest ze ztráty někoho blízkého nelze nikdy zcela vyléčit. "Není na to lék. Zůstane prázdno, které nejde zaplnit," řekl premiér, který přišel při jedné z armádních operací o bratra. 

Jeho projev ale protestem přerušili příbuzní lidí, které zabili palestinští atentátníci. "Propouštíte na svobodu vrahy našich dětí," volali na něj. Netanjahu loni přistoupil na obnovu mírových rozhovorů s Palestinci a součástí dohody bylo, že Izrael propustí 104 Palestinců, kteří si v Izraeli odpykávali tresty za atentáty. Celá skupina nakonec propuštěna nebyla, rozhovory v dubnu zkrachovaly.

Tagy: Izrael Palestina aplikace

Zdroje: ČTK