Pakistánské stíhačky útočí. Taliban vyhrožuje

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Žádný signál, celodenní zákaz vycházení, tak vypadá situace pro civilisty v Pakistánu, poblíž afghánských hranic. Nálety stíhaček během toho odstřelují sídla Talibanu, teroristická organizace vyzvala zahraniční společnosti k opuštění hranic a slíbila zničení sídla vlády. Jen za pondělí se uvádí 21 mrtvých povstalců.

Pákistánská armáda v pondělí pokračuje v náletech na ozbrojence v oblasti u hranic s Afghánistánem. Podle dostupných informací, které není možné ověřit z nezávislých zdrojů, bylo při pondělních náletech zabito nejméně 21 povstalců. Ofenziva v kmenové oblasti Severní Vazíristán začala v neděli, kdy si nálety vyžádaly nejméně 80 mrtvých, uvedla agentura Reuters. Taliban v reakci na ofenzivu varoval, že zaútočí na sídlo vlády, a vyzval zahraniční společnosti k odchodu ze země.

Všechny informace o probíhající vojenské operaci, kterou nařídila pákistánská vláda premiéra Naváze Šarífa, jsou jen od armády. Do oblasti nemají přístup novináři, armáda tu vyhlásila celodenní zákaz vycházení a vypnula signál mobilních telefonů, aby ozbrojencům ztížila komunikaci.

Z etnicky převážně paštunské oblasti podle místních obyvatel uprchly dvě třetiny rodin v obavě z eskalace násilí. Mnozí lidé míří do sousedního Afghánistánu, kde mají příbuzné. "Všechno jsme sbalili a jsme připraveni odjet, jakmile bude zrušen zákaz vycházení," řekl Ethašam Chán z regionální metropole Miranšáhu.

Pákistánské hnutí Taliban dnes varovalo, že zaútočí na vládu a "spálí její palác". V prohlášení zaslaném agentuře AFP hnutí také vyzývá "zahraniční investory, letecké společnosti a nadnárodní korporace k okamžitému opuštění země", aby se rovněž nestali terčem útoků.

O možnosti vojenské operace v oblasti Severního Vazíristánu uvažovala pákistánská vláda a armáda už řadu měsíců. Bezprostředním popudem k jejímu zahájení se stal minulý týden krvavý útok ozbrojenců Talibanu na letiště v osmnáctimilionovém Karáčí.

Pozemní jednotky, kterých je podle vojenských zdrojů nyní v Severním Vazíristánu asi 80.000, se zatím do bojů nezapojily. Nálety provádějí stíhačky F-16. Oficiální činitelé také dosud neupřesnili, jak dlouho by operace nazvaná Zarbí arb - v urdštině "úder prorokova meče" - mohla trvat.

Tagy: armáda Pákistán Taliban letectvo

Zdroje: ČTK