Pákistánci ruší zákaz mezinárodní organizace Pomozte dětem

- Aktuality autor: pal

Pákistánské ministerstvo vnitra pozastavilo zákaz činnosti mezinárodní organizace Save the Children, který vydalo minulý týden. Pákistánci obviňovali členy organizace ze špionáže a zavřely její pobočku. Save the Children, která se zabývá zlepšování péče o děti, může ve své činnosti pokračovat, pokud prý úřady nerozhodnou jinak. 

Před několika dny pákistáncké úřady uzavřely budovu Save the Children za velké pozornosti médií

Před několika dny pákistáncké úřady uzavřely budovu Save the Children za velké pozornosti médií,zdroj: Profimedia.cz

Pákistánský tisk v neděli uvedl, že díky pozastavení může organizace nyní v činnosti pokračovat. Nejmenovaný představitel ministerstva vnitra řekl listu The Express Tribune, že "organizace může až do dalšího rozhodnutí pokračovat v práci tak, jak to dělala po desetiletí. Právě se zabýváme přehodnocením činnosti všech nevládních organizací a všechny mezinárodní agentury byly vyzvány, aby se řídily novým zákonem a zavřely své provozy," dodal tento zdroj.

Pákistánci prý chtějí zlepšit práci nevládních organizace

Ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán řekl, že vláda chce činnost nevládních organizací zefektivnit. Premiér Naváz Šaríf prý jmenoval komisi, která připravuje nové zákony, jež se budou těchto organizací týkat.

Pákistán prý nedovolí žádné agentuře, která ohrožuje pákistánské zájmy, zůstat v zemi. "Jde nám pouze o úpravu systému. Nehodláme zavřít žádnou organizaci, která se řídí naším zákonem," řekl ministr.

Podezření ze špionáže

Save the Children působí v Pákistánu přes 35 let. V roce 2011 se ale dostala do konfliktu s vládou, když byla spojována s pákistánským lékařem Šakílem Afridim, kterého si najala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), aby jí pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi. Toho nakonec americké speciální komando v květnu 2011 zabilo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu a Afridi byl odsouzen za velezradu do vězení.

Tagy: zahraničí Pákistán Save the Children mezinárodní organizace

Zdroje: ČTK