Pákistánci kšeftovali s falešnými diplomy fiktivních univerzit

- Aktuality autor: pal

Problémy s falešnými diplomy netrápí jenom Česko. Americký list The New York Times (NYT) ve svém úterním vydání obvinil pákistánskou společnost Axact, která po celém světě kšeftovala s falešnými vysokoškolskými diplomy. Firma, která oficiálně působí v pákistánské metropoli Karáčí, si dokonce najímala placené herce, kteří propagovali neexistující americké univerzity a prokazovali se přitom padělanými potvrzeními s podpisem amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. 

Ilustrační snímek: Pákistánci na falešné diplomy napálili stovky lidí

Ilustrační snímek: Pákistánci na falešné diplomy napálili stovky lidí,zdroj: ThinkStock

Podle článku NYT Axact vytvořil sérii falešných internetových stránek, na nichž vystupují údajní profesoři a studenti, kteří jsou ale ve skutečnosti placenými herci.  "Univerzitní" stránky nabízející získání vysokoškolského diplomu nalákaly řadu zákazníků mimo jiné ze Spojených států, Británie či Spojených arabských emirátů, kteří za něj zaplatili sumy sahající od tisíců do statisíců dolarů. 

Článek NYT, který se opírá o výpovědi bývalých zaměstnanců, klientů i analýzu více než 370 internetových stránek falešných univerzit, vyvolal v Pákistánu ostrou vlnu kritiky nejen na sociálních sítích. Společnost Axact ovšem tvrdí, že se ničeho pochybného nedopustila. Na svých internetových stránkách zveřejnila prohlášení, podle kterého je zpráva "nepodložená, zlovolná, pomlouvačná a založená na falešných obviněních". Zároveň dodává, že bude list The New York Times žalovat. 

Uživatele Twitteru tím ale nepřesvědčili. "Jak přesně chce Axact prokázat, že jde o pomluvu? Postaví přes noc desítky univerzit?" ptá se například uživatel s přezdívkou Kaalakawaaa. Společnost slibuje, že letos spustí televizní zpravodajský kanál nazvaný Bol, do kterého už nalákala slibem nejvyšších platů na pákistánském trhu řadu špičkových pákistánských moderátorů a novinářů. 

Čas od času se aféra s paděláním diplomů objeví i v Česku. Naposledy to bylo loni na severu Čech, kde asi desetičlenná parta prodávala falzifikáty vysokoškolských diplomů za 50 tisíc korun. Zájemci si falešné dokumenty mohli objednat na internetu. 

Tagy: zahraničí Pákistán vysoké školy diplom

Zdroje: ČTK