Pákistán zablokoval NATO zásobovací cestu do Afghánistánu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pákistán ve čtvrtek dočasně zablokoval pohraniční přechod do Afghánistánu, kudy směřují konvoje se zásobami pro jednotky Severoatlantické aliance.

Reagoval tak na letecký útok NATO, při němž zahynuli na hraničním stanovišti tři pákistánští vojáci a tři další utrpěli zranění. Zatím není jasné, kdy blokáda skončí. 

"Z bezpečnostních důvodů jsme dočasně přerušili průjezd zásobovacích konvojů pro NATO," sdělil agentuře AFP zástupce pohraniční stráže, který si nepřál být jmenován. 

Na přechodu uvízlo 150 vozidel NATO

Několik hodin po incidentu nařídily podle AP pákistánské úřady zastavit dodávky NATO přes hraniční přechod Torcham v Chajbarském průsmyku. Jde o hlavní silniční tepnu, po níž jezdí do sousedního Afghánistánu cisterny s pohonnými hmotami a kamiony s dalšími zásobami pro mezinárodní jednotky. 

Na přechodu na konci odpoledne čekalo 150 vozidel NATO, která chtějí pokračovat dále do Afghánistánu. 

"Budeme se muset podívat, zda jsme spojenci, nebo nepřátelé," prohlásil o severoatlantickém náletu pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik. Výslovně však podle AP nezmínil blokádu. 

Vojáky zabily střely z vrtulníků

Podle pákistánského armádního prohlášení útok směřoval na cíle v pákistánském kmenovém území Kurram asi 200 metrů za hranicí. V tu dobu zde pobývalo šest příslušníků polovojenských pohraničních jednotek.

Pohraničníci vypálili směrem k dvěma helikoptérám varovné výstřely, posádka vrtulníků ale odpověděla vypuštěním dvou střel. Ty zabily trojici vojáků a zbylé tři zranily. 

Pákistánské prohlášení bylo podle AP formulováno rozvážně. Pasáž o helikoptérách uvedla, že stroje "zřejmě hranici překročily". 

Velení NATO: Letadla střílela jen na rebely

AP bez podrobností citovala jistého vládního představitele, podle kterého uskutečnily helikoptéry NATO po několika hodinách další podobný raketový útok asi patnáct kilometrů od místa prvního incidentu. Tento útok se obešel bez zraněných. 

Velení sil Severoatlantické aliance v prohlášení uvedlo, že letadla podle posádek střílela jen na skupinu rebelů, kteří se snažili pálit minometem na základnu mezinárodní koalice na východě Afghánistánu. Aliance nicméně slíbila vyšetření celé záležitosti. 

Při dvou předchozích útocích, které byly vedeny podle NATO z afghánského vzdušného prostoru, bylo v pátek a v sobotu zabito nejméně 30 islámských extremistů. Podle pákistánských zdrojů při třetím incidentu v pondělí zahynulo také pět civilistů. Podle pákistánské armády se vrtulníky dostaly pět kilometrů do pákistánského vzdušného prostoru. 

Koalice ztrácí s Pákistánem trpělivost

Větší počet útoků a rostoucí ochota NATO zakročit proti cílům na hranicích nebo na pákistánském území může být podle AP znamením, že koalice s Pákistánem ztrácí trpělivost. Jde už údajně o čtvrtý podobný incident za týden. 

NATO považuje v současnosti hraniční region mezi Afghánistánem a Pákistánem za klíčové bojiště s teroristickou organizací Al-Káida a radikálním hnutím Taliban. Radikálové totiž k útokům v Afghánistánu využívají svých základen na poloautonomních územích v Pákistánu. 

Americká armáda dává přednost bezpilotním letadlům, která na území Pákistánu bombardují domy a vozidla povstalců. Proti tomu už Pákistán dlouhodobě neprotestuje, což je podle amerických médií potvrzením tajné dohody mezi USA a Pákistánem týkající se společného boje proti terorismu. Podle agentur jsou útoky v poslední době nejintenzivnější od počátku letecké kampaně v roce 2004.

Tagy: Afghánistán Pákistán NATO

Zdroje: ČTK