Pákistán uzavřel pobočku mezinárodní organizace. Podezírá ji ze špionáže

- Aktuality autor: pal

Pákistánské úřady zavřely pobočku Save the Children, mezinárodní organizaci, která se zaměřuje na zlepšování péče o děti. Ministerstvo vnitra svůj krok neoficiálně zdůvodnilo tím, že organizace pracuje proti zájmům Pákistánu. Členové organizace mají teď 15 dnů na to, aby opustili zemi. 

Pákistánští úředníci uzavřeli pobočku Save the Children, aniž by uvedli oficiální důvody

Pákistánští úředníci uzavřeli pobočku Save the Children, aniž by uvedli oficiální důvody,zdroj: Profimedia.cz

Nejmenovaný představitel Save the Children si postěžoval, že úřady v poslední době bránily i dodávkám humanitární pomoci. "Tato omezení zablokovala pomoc milionům dětí a jejich rodin," prohlásil.

Podle nejmenovaných zdrojů z ministerstva vnitra byla činnost organizace v zemi ukončena, protože se podílela na "protipákistánských akcích". "Monitorovali jsme jejich telefonické rozhovory a sledovali jsme jejich kanceláře. Jejich aktivity jsou velmi podezřelé," řekl podle agentury Reuters jeden z činitelů.

Humanitární pracovníci nebo špióni

Save the Children působí v Pákistánu přes 35 let. V roce 2011 se ale dostala do konfliktu s vládou, když byla spojována s pákistánským lékařem Šakílem Afridim, kterého si najala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), aby jí pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi. Toho nakonec americké speciální komando v květnu 2011 zabilo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu.

Krátce poté, co se tato obvinění objevila, byli zahraniční členové mise Save the Children z Pákistánu vyhoštěni; více než tisícovka místních zaměstnanců ale ve své práci pokračovala.

Humanitární pracovníci v Pákistánu uvádějí, že země zpřísnila politiku vůči mezinárodním i místním organizacím. Islámábád je obviňuje, že jejich práce je pouhou zástěrkou pro špionážní činnost.

Tagy: zahraničí Pákistán Save the Children mezinárodní organizace

Zdroje: ČTK