Pákistán popravil muže, který prý zločin spáchal jako nezletilý

- Aktuality autor: roj

Bez ohledu na zákony dnes v Pákistánu popravili muže odsouzeného za vraždu, kterou měl údajně spáchat před dovršením svých 15 lety. Trest smrti se ho tedy týkat neměl. Odsouzený Ansar Ikbal do poslední chvíle tvrdil, že je nevinný.

Muže popravili i přesto, že údajný zločin spáchal před dovršením svých 15 let (ilustrační snímek)

Muže popravili i přesto, že údajný zločin spáchal před dovršením svých 15 let (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Muže oběsili ve věznici v provincii Paňdžáb na severovýchodě země. Jeho tělo údajně úřady už předaly pozůstalým. Policie Ikbala zatkla před 16 lety za údajnou vraždu souseda kvůli sporu na kriketovém zápasu.

Ještě v pondělí zástupci organizace na ochranu lidských práv Reprieve žádaly pákistánské úřady o zrušení popravy s poukazem na nízký věk odsouzeného v době spáchání činu. Pákistánské zákony nedovolují popravu lidí zatčených ve věku nižším než 15 let. Úřady ale žádost o zrušení trestu smrti odmítly s tím, že rodina předložila Ikbalův rodný list a školní záznamy příliš pozdě.

Od loňského prosince, kdy premiér Naváz Šaríf zrušil moratorium na výkon trestu smrti, už bylo v Pákistánu popraveno nejméně 239 lidí.

Moratorium z roku 2008 bylo odvoláno po masakru ve škole v Péšávaru, kterou navštěvovala řada dětí pákistánských vojáků. Komando hnutí Taliban tam povraždilo přes 150 lidí, z toho 134 žáků.

Tagy: zahraničí Pákistán únosy a vraždy trest smrti a popravy

Zdroje: ČTK