Padly první tresty za manipulaci armádních zakázek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Za manipulaci armádních zakázek udělil dnes českobudějovický soud devíti lidem tříleté podmíněné tresty. Jeden člověk byl zbaven obžaloby. V celém případu tendrů Vojenské ubytovací a stavební zprávy bylo obžalováno 52 lidí, kteří podle protikorupční policie způsobili celkovou škodu 330 milionů korun. Další rozsudky v případu vynese Krajský soud v Českých Budějovicích v následujících dnech. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.

Nikdo z obžalovaných si dnes rozsudky v síni nevyslechl. Všichni požádali o to, aby se jednání mohlo konat v jejich nepřítomnosti. Kromě podmíněných trestů soud většině z obžalovaných zakázal na určitou dobu výkon funkce člena statutárního orgánu. Devět z nich navíc dostalo peněžité tresty v rozmezí od 50.000 do 100.000 korun.

Českobudějovický soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešlo všech 52 obžalovaných. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně 30 zadávacích zařízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze. Krátce po zahájení jednání se ale tehdy řada obhájců obžalovaných ohrazovala proti podmínkám v soudní síni, která podle nich kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů následně rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.

Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení. Mezi obžalovanými figurovalo 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.

Spisové podklady k případu měly i s přílohami až 40.000 stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před zahájením procesu dokonce na chvíli přebral pražský vrchní soud, ale pak jej opět vrátil do Českých Budějovic.

Tagy: České Budějovice státní zakázky předražené zakázky

Zdroje: ČTK