Dnes je neděle 14. prosince 2025., Svátek má Lýdie
Počasí dnes -0°C Mlha

Padla obžaloba na Dalíka. Hrozí mu 10 let

15. 5. 2014 – 17:06 | Zpravodajství | Ondřej Neufus

Padla obžaloba na Dalíka. Hrozí mu 10 let
Dalík figuruje v kauze Pandurzdroj: Regiony ČR/Armáda ČR

Vrchní státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Za pokus o podvod mu hrozí až deset let vězení.

Na webu o tom informoval státní zástupce Jan Kořán. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr. Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl. Případ bude řešit Městský soud v Praze.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, soud mu ale nevyhověl.

Dalík se podle vyšetřovatelů pokusil o podvod - peníze nakonec nezískal, ale údajně slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv. Detektivové protikorupční policie na vyšetřování případu pracovali zhruba tři roky v mezinárodním týmu s kolegy z Rakouska, v oboru justice spolupracovali s USA, Izraelem, Švýcarskem a Španělskem.

Topolánkův kabinet rozhodl o nákupu 107 transportérů za 14,4 miliardy korun na jaře 2009. Smlouva s firmou Steyr se podepsala krátce poté. O více než rok později se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek. Dalík tehdy jeho slova o obřím úplatku označil za úplný nesmysl.

Kauza nákupu Pandurů je další z případů údajně problematických armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Tuto středu městský soud nepravomocně zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Před soudem naopak neskončil případ údajné korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu, protože žalobci případ definitivně odložili.

 

Předchozí článek

Měšťáci na lovu. Policie chytila do sítě klokana

Následující článek

Litevci zakázali dětem energetické nápoje

Nejnovější články