Padesát obětí EHEC: Egyptská stopa nákazy je stále zřetelnější

- Aktuality autor: Danica Klein

Celkový počet obětí nebezpečné střevní bakterie EHEC dosáhl 50. Německé úřady potvrdily 48. oběť v Německu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si infekce vyžádala jednu oběť také ve Švédsku a jednu v USA.

Mezitím sílí podezření, že by zdrojem nákazy mohla být semínka pískavice dovezená z Egypta. Pískavice je druh koření pěstovaného hojně zejména ve Středomoří, kde roste i planě.

Semena pískavice

Jenom v Německu se zmutovanou formou bakterie EHEC od počátku května nakazilo podle aktuálních statistik 3999 lidí, z nichž 845 trpí závažnou komplikací, takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. Dalších 122 případů infekce bylo zaznamenáno v dalších 16 zemích.

Zatímco počet nových nakažených už několik týdnů soustavně klesá, úřady se snaží vypátrat, kde se nákaza, která přímo zasáhla především Německo, ale také Francii, vzala.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve čtvrtek oznámil, že jejím pravděpodobným původním zdrojem jsou semena pískavice dovážená do Francie a Německa v letech 2009 a 2010 z Egypta.

Mluvčí dolnosaského ministerstva zemědělství Gert Hahne dnes potvrdil, že egyptské klíčky byly dodány i do pěstírny výhonků v severoněmeckém Bienenbüttelu. Ta byla označena za ohnisko nákazy v Německu a uzavřena. "Egyptská stopa posiluje dojem, že epidemie má původ v klíčcích," konstatoval Hahne.

Vážné onemocnění HUS

Infekce vyvolávající krvácivý průjem se objevila u několika pracovnic německé farmy. Stále však nelze definitivně říci, zda právě ony bakterii na farmu zanesly, nebo zda už tam byla zavlečena v dovážených semenech.

Klíčky z podezřelých semen byly zjevně i součástí pohoštění pro rodičovskou schůzku mateřské školy v Bègles poblíž Bordeaux v jihozápadní Francii. Z desítky účastníků nakažených EHEC jich pět mělo vážné onemocnění HUS.

Tagy: Německo Egypt obete nákaza okurky

Zdroje: ČTK