Padající kusy ledu vážně zranily kojence i devítileté dítě

- Aktuality autor: red

Padající rampouch v úterý vážně zranil v pražských Nuslích kojence. Před polednem ho pražská záchranná služba odvezla do Thomayerovy nemocnice v Krči. Uvedla to mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Padající led těžce zranil i devítiletého chlapce v Mladé Vožici na Táborsku. Pod ledem, který spadl ze střechy školy, zůstal hoch ležet v bezvědomí. Záchranáři ho převezli do pražské Thomayerovy nemocnice, kde leží na jednotce intenzivní péče dětské kliniky chirurgie a traumatologie a je ve vážném stavu. Řekla to mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

"Chlapec zůstal po zásahu ledem zříceným ze střechy domu v bezvědomí. Po ošetření byl hoch s podezřením na mozkolebeční poranění převezen do Táborské nemocnice a odtud pak na specializované pracoviště do Prahy," sdělil ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý. 

Podle starosty Mladé Vožice Jaroslava Větrovského chlapci zachránil život místní občan Václav Tetrš, který hocha v bezvědomí našel. "Držel ho v náručí, byl ve velmi vážném stavu," řekl Větrovský. Pomoc už město nabídlo i rodičům chlapce. 

Podle starosty se zatím nedá posuzovat ničí zodpovědnost za neštěstí. "Podle prvotních informací bylo místo ohrazeno tak, aby se tam nikdo nedostal," uvedl starosta. Zdůraznil ale, že pro všechny je nyní hlavní zdravotní stav chlapce, nikoli zjišťování něčí viny. 

Zmrzlý sníh ze střechy domu se dnes zřítil na skupinku lidí také v Plzni. Jednu ženu záchranáři odvezli se zraněním hlavy na chirurgii, ostatní jsou v pořádku. Plné ruce práce mají hasiči, kteří zasahují na střechách domů a odklízejí led a sníh.

Další úraz spojený s tajícím sněhem a ze střech padajícími rampouchy se stal v pondělí v Ostravě. Dvacetiletému muži spadl kus ledu přímo na hlavu. Zraněný mladík byl odvezen do nemocnice.

Počasí v Česku komplikuje život už několik dnů. V hlavním městě začalo tát a ze střech padají kusy sněhu a ledu. Jinde se naopak tvoří náledí.

Přes předpovědi meteorologů, že má od úterý přituhnout, je nyní obleva v Praze nejsilnější. Teploty šplhají až na čtyři stupně nad nulu, občas mrholí či prší. V dalších dnech má přituhnout výrazněji a teploty spadnou i pod minus deset stupňů.

Střední Čechy trápí těžký sníh, padá ze střech a láme stromy

Většina středočeských měst se stále nedokázala vyrovnat s přívaly sněhu, který napadl v Česku o uplynulých dvou víkendech. Pod jeho náporem se na mnoha místech lámou stromy, v Kladně způsobil značné škody na budovách, padající kusy sněhu ohrožují chodce. Na řadě míst jsou proto uzavřené chodníky, v Mladé Boleslavi je zakázán také vstup do příměstských lesů. 

Boleslavské lesy na Sahaře a Radouči bylo nutné okamžitě uzavřít pro veřejnost, protože zde praskají stromy pod tíhou sněhu, a hrozí tak ohrožení zdraví chodců. Strážníci proto na místě označili zákaz vstupu. "Vedení města zároveň upozorňuje obyvatele na riziko, které představují rampouchy a hromady sněhu na střechách budov. Pověřilo proto městskou policii, aby zmapovala nejvíce rizikové budovy a majitele nemovitostí vyzvala k nápravě," řekla mluvčí města Hana Koišová. 

Velké potíže sníh působí i v Kladně. Primátor Dan Jiránek řekl, že škody na městských budovách budou značné. Budovy v Kladně podle něj nejsou na tak velký nápor sněhu připraveny. Jde o jinou situaci než třeba v Jablonci nad Nisou nebo jiných horských oblastech - nevyhovuje sklon střech, zátěž sněhu nesnesou okapy, podotkl. "Za těch 15 let, co jsem na radnici, nic podobného nepamatuji," uvedl. 

Problémy jsou podle něj například se střechou gymnázia, kde se kvůli zatékání rozšířila dřevomorka. O kbelíky s vodou, do nichž kape voda ze stropu, zakopávají i návštěvníci Středočeského divadla Kladno. Městská policie také již podle Jiránka zaznamenala úrazy kvůli pádu sněhu či rampouchů ze střech, o žádné žádosti o odškodnění však neví. 

Mělník trápí sněhové hradby, které se navršily při odklízení sněhu na krajích silnic a ulic. Protože meteorologové předpokládají ochlazení, je pravděpodobné, že tyto bariéry zmrznou, a některá auta pak zůstanou uvězněná. "Chceme proto tyto bariéry odstranit zejména na sídlištích. Technické služby proto již v pondělí začaly žádat některé řidiče o přeparkování aut, pokud je to možné. Řidiče, jejichž auta nejsou podle velké vrstvy sněhu příliš používaná, kontaktovala městská policie," řekla mluvčí radnice Helena Vavřinová. 

Odklízení sněhu pokračuje i v Nymburce, město využívá několik soukromých firem, které pomáhají se svou technikou. Dosud za tyto smluvní dodavatele Nymburk zaplatil asi 750 tisíc korun.

Tagy: zranění kojenec obleva

Zdroje: ČTK