Pacient žil devět let se zapomenutým lékařským nástrojem v břiše

- Aktuality autor: Michal Polák

Alena Papace trápily dlouhých devět let bolesti břicha. Lékaři v Mostaru si s ním nevěděli rady a vyzkoušeli všechno, napsal bosenský deník Dnevni list. Příčinu potíží odhalilo až náhodné vyšetření plic na počítačovém tomografu. Přístroj totiž objevil 12 centimetrů dlouhou svorku zapomenutou v jeho útrobách při operaci žaludečního vředu. 

Vyšetření tomografem

Vyšetření tomografem,zdroj: ThinkStock

Právě nástroj zvaný peán, připomínající nůžky a používaný k zastavení krvácení, pacientovi tlačil na plíce a stále ho nutil ke kašli. Svorka ale hlavně dlouhých devět let působila Alenu Papacovi bolesti břicha, se kterými byl dokonce několikrát hospitalizován.

"Poprvé mě břicho začalo silně bolet rok po operaci," svěřil se dnes osmatřicetiletý muž, kterému ale lékaři neuměli pomoci. Vyšetřovali ho totiž jen s pomocí ultrazvuku a na něm si nikdo zapomenutého nástroje nevšiml. 

Po CT plic ale všechno nabralo rychlý spád, o dva týdny později už byl peán z břicha venku a následovalo čtrnáctidenní zotavení v nemocnici, kde měl pacient prvotřídní péči.

"Dnes jsem šťastný, že jsem zdravý... Devět let mě to trápilo, a to žiji na vesnici a s nůžkami v břiše a bolestmi jsem dělal všechny běžné práce," říká Papac, který se ale už více než rok marně snaží od nemocnice v Mostaru dostat odškodnění. "Uvidíme, jak dopadne soud," uzavírá pacient, který nedávno podal na lékaře žalobu.

Tagy: kuriozity zajimavosti pacient Bosna a Hercegovina Mostar lékařský omyl

Zdroje: ČTK