Pachatelem vraždy chlapce z Dubňan je podle policie 14letý hoch

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pachatelem vraždy patnáctiletého chlapce z Dubňan na Hodonínsku je podle vyšetřovatelů o rok mladší hoch. Policistům se podařilo případ objasnit, vzhledem k věku poškozeného i pachatele však nemohou poskytovat žádné bližší informace, řekla dnes policejní mluvčí Petra Vedrová. 

Čtrnáctiletý chlapec není trestně odpovědný, nemůže proto stanout před běžným soudem ani skončit ve vězení pro dospělé. Zákony ale umožňují uložit například výchovná opatření. Vedrová nesdělila, zda je domnělý pachatel nyní na svobodě, nebo v rukou policie. Pouze uvedla, že policie "provádí úkony". 

O dalším postupu budou nyní rozhodovat orgány sociálně-právní ochrany dětí. Mohou vydat předběžné opatření, které platí do doby, než v kauze rozhodne soud pro mládež. Jednou z možností je třeba umístění dítěte do diagnostického ústavu. 

Pokud je pachatel z Dubňan nebo okolí, což policie nepotvrdila ani nevyvrátila, spadal by do kompetencí Městského úřadu v Hodoníně. Vedoucí hodonínského odboru sociálních služeb Michaela Klepáčová potvrdila, že se tamní úředníci případem zabývají. Žádné další podrobnosti však úřad nezveřejní, a to právě proto, že údajnému pachateli je méně než 15 let. 

Starosta Dubňan František Tříska přivítal to, že se policii podařilo poměrně rychle případ objasnit. Atmosféru v obci prý smrt chlapce poznamenala. "Spíš než strach to však byl takový smutek a rozčarování," řekl Tříska. 

Ostatky patnáctiletého chlapce našel kolemjdoucí 10. srpna u rybníka nedaleko Dubňan. Podle lékaře mladík zemřel násilnou smrtí. Zpočátku nebylo jasné, zda je obětí vraždy, ublížení na zdraví nebo nehody. Z dnešního vyjádření Vedrové už vyplývá, že to byla vražda. 

Média postupně zveřejnila několik možných verzí případu, často protichůdných. Podle názorů lidí z Dubňan mohly být motivem vraždy například drogy. Podle neoficiálních informací nebyl vrah kamarádem oběti. 

Hranice trestní zodpovědnosti je v Česku stanovena na 15 let. Nový trestní zákoník měl původně snížit hranici o jeden rok. Ještě než vstoupil v platnost, schválili zákonodárci novelu, která obnovila původní stav. Pod takzvanou Kmetiněvskou výzvu, která žádala také snížení hranice trestní odpovědnosti, se před několika lety podepsalo asi půl milionu lidí. 

Tagy: vražda nezletilý vrah

Zdroje: ČTK