Ozbrojenci IS v panice prchají do Evropy, hlásí Rusové po náletech v Sýrii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 10. 2015 22:52) - Aktuality autor: pal

Z regionů, které v Sýrii ovládá Islámský stát, odtáhlo v panice po náletech ruského letectva na 600 islamistů, oznámilo v sobotu večer ruské ministerstvo obrany. Islamisté se podle Moskvy pokoušejí dostat do Evropy. 

Bombardování syrských cílů z ruského letadla

Bombardování syrských cílů z ruského letadla,zdroj: profimedia.cz

Rusové se pochlubili, že jejich stíhačky podnikly v Sýrii za tři dny 60 náletů, při nichž zasáhly více než 50 cílů spojených s radikálním hnutím Islámský stát (IS). Bombardování hodlají v příštích dnech zintenzivnit. 

Britský ministr obrany Michael Fallon ale v sobotu odpoledne řekl, že za posledních 24 hodin pouze jediný ruský útok mířil proti IS, zbytek byl prý veden proti jiným cílům. Podle syrských opozičních aktivistů v exilu při ruských náletech zatím zemřelo nejméně 39 civilistů a 14 bojovníků.

Útoky, které Rusové zahájili ve středu, jsou podle Andreje Kartapolova z ruského generálního štábu prováděny nepřetržitě "v celé hloubi syrského území". Rusko prý předem Spojené státy upozornilo na své nálety a doporučilo, aby USA zastavily lety v oblastech, kde operuje ruské letectvo.

"Američané nám řekli, že v této oblasti není nikdo jiný než teroristé," tvrdil rovněž Kartapolov. Dodal také, že "v úderech budeme nejen pokračovat, ale také je zintenzivníme".

"Za tři dny se nám podařilo narušit materiálně-technickou základnu teroristů a podstatně omezit jejich bojový potenciál," prohlásil ruský generál. V řadách IS prý nastala panika a bojovníci opouštějí oblasti, které kontrolovali. "Kolem 600 ozbrojenců opustilo své pozice a snaží se odejít do Evropy," řekl Kartapolov.

Aktivita ruského letectva v Sýrii se ovšem setkává s kritikou na Západě. "Naše důkazy ukazují, že (Rusové) používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti Asadovi," řekl Fallon v sobotním rozhovoru s listem The Sun. Dodal, že ruské nálety podporují Asada a prodlužují utrpení lidí.

Páteční nálety byly podle Londýna namířeny převážně proti oblastem, které jsou pod kontrolou povstalců, a nikoli radikálů z Islámského státu.

Britský premiér David Cameron v sobotu prohlásil, že ruská vojenská intervence v Sýrii situaci jen zhoršuje. Ruské akce podle jeho vyjádření podporují "řezníka" (syrského prezidenta) Bašára Asada.

Podle syrských ochránců lidských práv (SOHR) působících v Londýně je mezi ruskými oběťmi z řad civilistů osm žen a osm dětí. O život přišlo 12 bojovníků IS a dva povstalci z fronty An-Nusra napojené na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. SOHR upozornila, že jde jen o ty oběti, které se podařilo ověřit.

Postup Ruska kritizuje nejen Západ, ale také Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby Putin znovu zvážil ruskou misi v Sýrii; Rusové podle Ankary nekladou důraz na ochranu civilních životů. Erdogan řekl, že Moskva přislíbila Turecku vést nálety proti radikálům, místo toho je prý ale terčem umírněná opozice.

Tagy: Rusko britanie zahraničí ruská armáda občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK