Ovzduší na severu Moravy se nadále zhoršuje

- Aktuality autor: red

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám dále zhoršuje. Na řadě míst je limit pro polétavý prach - 50 mikrogramů na metr krychlový - i více než dvojnásobně překročen.

Situace se navíc podle meteorologů během následujících hodin nezlepší a průměrné denní koncentrace prašného aerosolu budou i nadále nadlimitní, na některých místech výrazně.

Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Limit pro polétavý prach je nyní překročen na všech měřících stanicích, na nichž se hodnoty pohybují od 59 do 140 mikrogramů na metr krychlový, ráno to bylo 62 až 121 mikrogramů na metr krychlový. Nejvíce prachu v ovzduší je nyní v Bohumíně na Karvinsku. Více než dvojnásobek limitu je nyní naměřen na devíti z 15 stanic.

Vláda v pondělí schválila nové způsoby, kterými se bude snažit o zlepšení velmi špatného stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji. Vznikne mimo jiné meziresortní pracovní skupina na úrovni ministerstev životního prostředí, dopravy, pro místní rozvoj, průmyslu a financí. Situaci chce do regionu přijet v doprovodu ministrů řešit i předseda vlády Jan Fischer.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) řekl, že kvůli nynější aktivitě vlády zatím pro město není aktuální žaloba na stát, o níž kvůli znečištěnému ovzduší město uvažovalo.

"V tomhle okamžiku, kdy stát začal jednat, sestavil skupinu, začal se tím seriózně zabývat..., tak to dneska podle mě není aktuální," uvedl Kajnar. Na severu Moravy emise každoročně překračují platné imisní limity pro jemný prach, benzo(a)pyren, benzen a arzen.

Úroveň znečištění je tam nejvyšší v rámci celého Česka, přičemž v době smogových situacích dosahuje koncentrace jemných prachových částic i desetinásobku platného imisního limitu.

Zvýšené množství znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně cévních chorob. Odolnost organismu je menší a lidé pak snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Tagy: morava Ostrava prach limity

Zdroje: ČTK