Ovzduší na severní Moravě se ještě zhoršilo

- Aktuality autor: var

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se v neděli ještě zhoršilo. Dál platí signál regulace, který průmyslové podniky nutí dodržovat ekologická opatření. Na osmi ze 14 stanic byl ráno povolený limit překročen minimálně trojnásobně.

Šedá záře nad Ostravou

Šedá záře nad Ostravou,zdroj: Profimedia.cz

"Na území Moravskoslezského kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 138 až 243 mikrogramy na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu jsme zaznamenali na stanici Havířov," uvádějí meteorologové. Naopak nejlépe se dýchá obyvatelům Opavy.

"Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedli meteorologové. Řidiče aut žádají, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích.

Výrazné zlepšení meteorologové neočekávají. "Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji nad hodnotou stanoveného imisního limitu, na některých místech až čtyřnásobně," uvedli.

Tagy: ekologie Ostrava smog ovzduší životní prostředí Moravskoslezský kraj

Zdroje: ČTK