Ovlivňování svědků i nelegální kšefty. Jeden z obviněných popsal, jak fungovala lihová mafie

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Činnost lihové mafie dnes u olomouckého krajského soudu podrobně popsal blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč. U soudu mluvil o ovlivňování svědků i samotných obchodech s nelegálním lihem. Svou předchozí výpověď změnil.    

Radek Březina, obviněný v případu lihové mafie

Radek Březina, obviněný v případu lihové mafie,zdroj: Profimedia.cz

Po Tomáši Březinovi je to již druhý člověk, který se rozhodl spolupracovat a podrobně vypovídat. Proces týkající se nelegálních skladů s lihem pokračuje do pondělí "Rozhodl jsem se vypovídat podle pravdy a využít statutu spolupracujícího obviněného," uvedl Kaláč. Soudce ho upozornil, že za dosud uváděné nepravdivé informace může být stíhán i v tomto případě.

Na Kaláče byl napsán areál ve Stojčíně na Pelhřimovsku, kde našli policisté přes milion litrů nezdaněného lihu. Kaláč uvedl, že dostával pokyny, jak má vypovídat, od Radovana Dalajky, bývalého šéfa společnosti Morávia-Chem a manželky Radka Březiny Stanislavy. I dnes uvedl, že má z Březiny strach. 

Kaláč byl hlavním řidičem kamionů, které navážely do utajených skladů nelegální líh. S sebou prý vozil zhruba 50.000 korun na úplatky pro celníky. Sám se na pokyn Radka Březiny staral o vybudování největšího nelegálního úložiště ve Stojčíně. "Líh jsme vozili z Morávia-Chem v nočních hodinách. Tuto taktiku určil Radek Březina. Souběžně se Stojčínem probíhal návoz ve Valašském Meziříčí. Poté následovaly návozy Duchcova a od roku 2008 areálu v bývalé sladovně v Olomouci," uvedl Kaláč.

Příkazy prý dostával od bratrů Březinových či od jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka. Sháněl i zákazníky, ke kterým nezdaněný líh putoval. Šlo prý o firmy v Česku i na Slovensku. Cena za litr nezdaněného lihu se prý pohybovala podle odebraného množství od 86 do 68 korun.

Na Kaláče opakovaně u soudu poukazuje Tomáš Březina, který se také rozhodl podrobně vypovídat. Snaží se tím dostat u soudu nižší trest, který mu v sazbě od pěti do deseti let hrozí. Řekl například, že Kaláč měl touto prací získat majetek v hodnotě až deseti milionů korun. Kaláč to popřel.

Ovlivňování svědků dnes před soudem přiznal i správce řady Březinových objektů Jaroslav Takáč. "Navštívil mě člověk z okruhu Radka Březiny a donesl mi papír, kde bylo napsáno, že si nemám vzpomenout na nějaká jména," uvedl dnes svědek. V souvislosti s nálezem lihu v olomouckých sladovnách mu také Březina údajně řekl, že pokud jej svou výpovědí nepoškodí, může být upravena nebo smazána jeho dluh ve výši 150.000 korun.

Březina se před olomouckým soudem společně se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Případ však úzce souvisí i s dalším trestním stíháním, v němž je obviněno 15 lidí. Ve středu před soudem stane otec bratrů Březinových Vladimír či jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga.

 

Tagy: Olomouc lihová mafie Radek Březina

Zdroje: ČTK