Otřesné. Policisté našli v Pasece na Olomoucku dva mrtvé novorozence

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Kriminalisté nalezli v pondělí v Pasece na Olomoucku dva mrtvé novorozence. Příčinu jejich smrti zatím neznají. Na případu intenzivně pracují, řekla dnes krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. V Olomouckém kraji je to tento měsíc už druhý případ, nedávno mrtvého novorozence našli na Šumpersku. 

Policie u nálezu (ilustrační foto)

Policie u nálezu (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Policisté dvě mrtvá tělíčka nalezli v katastru obce. "Bylo to v lesním prostoru. Policisté je objevili na podnět místního občana," řekla Štrbáková. 

Tělíčka ležela podle informací blízko u sebe. Je možné, že v lese u Paseky byla už delší dobu. "Nešlo o čerstvě narozené novorozence, ale zase tam příliš dlouhou dobu neležela. Jakým způsobem i kdy zemřela, zjistí pitva," uvedla policejní mluvčí. 

Na Olomoucku nenachází mrtvé novorozence často

Zpráva o nálezu těl novorozenců se už rozšířila i po Pasece. Starosta obce Jiří Blažek však případ nechtěl nijak komentovat a odkázal na policii. 

Mrtvé novorozence našli policisté jen necelé dva týdny po nálezu mrtvého dítěte v Novém Malíně na Šumpersku. Novorozenec ležel v igelitové tašce v korytě potoka, který protéká obcí. Z vraždy dítěte kriminalisté jen pár dní po nálezu obvinili pětadvacetiletou ženu, matku dítěte. Soud ji poslal do vazby kvůli útěku i možnému ovlivňování svědků. Ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. 

V Olomouckém kraji byly dosud podobné případy ojedinělé. Podobnými případy se policisté zabývali na konci 90. let. V prosinci 1999 podezírali ze smrti novorozence devětadvacetiletou ženu z Partutovic na Přerovsku, která zřejmě ihned po porodu dítě ukryla doma na hnojišti. Chlapec se sice dostal do péče lékařů ještě živý, avšak zachránit se jej nepodařilo. O dva roky dříve našli mrtvého novorozence policisté na hřbitově v Brodku u Přerova. Při vyšetřování vyšlo najevo, že dítě porodila tajně doma na záchodě sedmatřicetiletá žena, společně se svou matkou chlapečka ubila. Soudy je za to poslaly do vězení na 12 a 14 let. 

Na Šumpersku i na Olomoucku, kde se tělíčka novorozenců našla, přitom fungují babyboxy. V obou případech jsou umístěny v nemocnicích, v šumperské a v olomoucké fakultní nemocnici.

Tagy: mrtví novorozenci

Zdroje: ČTK