Otevři ty zatracené dveře, křičel kapitán na Lubitze

- Aktuality autor: roj

Zatímco první slova vyšetřovatelů byla, že pasažéři airbusu společnosti Germanwings neměli o osudu letadla tušení do poslední chvíle, přepis záznamu z kokpitu zveřejněný německým deníkem Bild naznačuje něco jiného. "Otevři ty zatracené dveře!" křičel kapitán na kopilota, zatímco jsou slyšet první výkřiky pasažérů.

Na místě, odkud vyrážejí pátrací týmy, vznikl pomník obětem tragédie

Na místě, odkud vyrážejí pátrací týmy, vznikl pomník obětem tragédie,zdroj: Profimedia.cz

Na záznamu je podle deníku Bild nejdříve slyšet omluva kapitána Patricka Sondheimera za 26minutové zpoždění letu a slib, že zkusí ztrátu dohnat. V dalších dvaceti minutách pak Sondheimer konverzuje s kopilotem Andreasem Lubitzem, který mu nabídl, že si může klidně odskočit na toaletu, když to v Barceloně nestihl.

Sondheimer začal připravovat přistání v Düsseldofru a pak nabídky využil, předal Lubitzovi řízení a odešel na záchod.

Zpět už se vrátit nemohl, kabina byla zamčená a kopilot neotvíral. "Otevři proboha ty dveře!" a "Otevři ty zatracené dveře!" jsou slyšet zoufalé výkřiky velitele kabiny, který si pak na dveře neúspěšně vzal sekyru. V tu chvíli už začínali první pasažéři panikařit. O pár minut později už letadlo za křiku cestujících narazilo křídlem do horského úbočí a zemřelo v něm všech 150 lidí na palubě.

Podle francouzských vyšetřovatelů nebylo možné prudké klesání spustit omylem. Lubitz, který byl podle záznamu zachycujícího jeho klidný dech po celou dobu naživu, tak podle nich navedl letadlo do hor úmyslně.

Německá prokuratura uvedla, že 27letý kopilot trpěl nespecifikovanými zdravotními potížemi, svou chorobu ale před svým zaměstnavatelem – společností Germanwings spadající pod aerolinky Lufthansa – tajil. Německá média spekulují o psychických problémech či potížích se zrakem.

Přestože vyšetřovatelé předpokládají, že pád letadla způsobil úmyslně, ve hře je stále ještě možnost technické závady. Tu by mohla prokázat druhá černá skříňka, která se ale stále nenašla.

Tagy: Lufthansa Německo pád airbusu ve Francii

Zdroje: ČTK