Otec atentátníků z Bostonu je v nemocnici, cestu do USA odkládá

SLEDUJEME - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Otce bratrů podezřelých z atentátu na bostonský maraton přijali kvůli zvýšenému krevnímu tlaku do nemocnice v Rusku. Musel tak odložit cestu do Spojených států, kde chtěl pohřbít staršího ze synů, který zahynul v přestřelce s policií, a vidět mladšího, Džochara, který je pod policejním dohledem hospitalizován. Otec Anzor Carnajev to dnes podle agentury AFP řekl médiím.

Otec se chtěl do USA vypravit tento víkend. V pátek odjel z dagestánské metropole Machačkaly do Moskvy, odkud chtěl odletět do USA. Kvůli náhlému zvýšení tlaku jej však přijali v nemocnici.

"Jsem v nemocnici, ale ne v Moskvě," prohlásil Carnajev. "Kvůli nemoci jsem se rozhodl cestu do Spojených států zatím odložit," dodal. Město, kde se nachází, ale uvést odmítl.

Při bombových útocích na mezinárodní maraton v americkém Bostonu 15. dubna zahynuli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno. Z útoků jsou podezřelí bratři Carnajevovi. Devatenáctiletý Džochar byl těžce zraněn 19. dubna při přestřelce s policií, při níž byl jeho o sedm let starší bratr Tamerlan zabit. Džochar je nyní v USA ve vězeňské nemocnici. 

Čečenští manželé Carnajevovi se i s dětmi do USA přestěhovali v roce 2002, ale po deseti letech se vrátili do Dagestánu. Ve Spojených státech se rozvedli, oba synové ale po jejich odjezdu zůstali v USA. Anzora Carnajeva i matku údajných atentátníků Zubejdu v minulých dnech v Dagestánu vyslýchal americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ruská kontrarozvědka FSB. 

Anzor Carnajev média o záměru odcestovat do USA seznámil ve čtvrtek. Řekl tehdy, že chce "jít zjistit pravdu".

Tagy: Boston Marathon

Zdroje: ČTK