Otakar T., obviněný z vraždy Aničky Janatkové, dnes zemřel

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Otakar T., který byl minulý týden obviněn z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové, dnes zemřel. Potvrdila to mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Příčinou smrti byla zřejmě zranění, která si muž způsobil při pondělním pokusu o sebevraždu.

"Z prvotních šetření lze cizí zavinění vyloučit," řekla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová k tomu, zda spáchal sebevraždu. Vyšetřování okolností případu však dále pokračuje. Prunerová doplnila, že muž zemřel po 08:00. Zinke nejprve na dotaz uvedla, že o úmrtí neví, informaci potvrdila až krátce před 09:00.

Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové pro policii vyšetřování případu vraždy Anny Janatkové také ještě nekončí. Stále se totiž čeká na výsledky expertíz, které by měly ukázat, zda bylo obvinění Otakara T. pravdivé či nikoli. Od toho se také bude odvíjet další postup ve vyšetřování případu.

Městské státní zastupitelství podle své mluvčí Štěpánky Zenklové čeká na doručení spisového materiálu od policie. "Zatím máme informace pouze z médií. Až budeme mít oficiální stanovisko od policie o úmrtí, bude trestní stíhání obviněného zastaveno." Podle trestního řádu nelze vést řízení proti zemřelému, vysvětlila.

V dopise na rozloučenou se k vraždě Aničky nepřiznal

Zenklová také doplnila, že již včera dalo městské státní zastupitelství souhlas k vydání ostatků rodině, aby mohla dívku pohřbít.

Jednačtyřicetiletý muž byl po pondělním pokusu o sebevraždu převezen do pražské vojenské nemocnice, jeho stav zůstával velmi vážný. Před sebevraždou nechal dopis na rozloučenou, v něm se však k vraždě ani znásilnění dívky nepřiznal.

Muže, který byl už od loňského podzimu jediným podezřelým v případu pohřešované dívky, zadržela policie minulou středu poté, co se našly ostatky dívky zahrabané v zemi v pražské Troji. Byl obviněn z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. V pátek na něj soud uvalil vazbu.

Otakara T. byl už v minulosti vyšetřován

Otakar T. se v pondělí ráno pokusil v pankrácké vazební věznici oběsit na teplácích, způsobil si přitom velmi vážná zranění. Vězeňská služba už v úterý uvedla, že při ostraze obviněného nepochybila.

Ostatky devítileté dívky byly nalezeny po pětiměsíčním pátrání. Obviněný Otakar T. byl už v minulosti v souvislosti se zmizením Aničky vyšetřován, policii ale vždy tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil.

Pitva prokázala, že dítě zemřelo násilnou smrtí. Podle serveru blesk.cz vrah dívku uškrtil, o čemž svědčí dva zlomené krční obratle, a ještě jí kamenem prorazil lebku. Poté prý tělo zabalil do igelitového pytle. Server také uvedl, že obviněný hrob vykopal již několik dnů předtím.

Hlavní události kolem zmizení Anny Janatkové

13. října 2010 - Policie večer zveřejnila informaci o pohřešované devítileté dívce, která se toho dne nevrátila ze školy v Praze 8 - Troji. Do pátrání se zapojily desítky policistů. Poblíž místa, kde se dívka rozloučila se spolužačkami, nalezli policisté její batoh a několik metrů od něj také láhev s pitím.
14. října 2010 - V Troji od ranních hodin pokračovalo pátrání. Na místě byla stovka policistů se psovody i policisté na koních. Policie prověřovala svědectví lidí z okolí, do akce se zapojil i vrtulník. Hledání dívky pokračovalo v dalších dnech, pátrání se rozšířilo z Prahy do celé ČR.
16. října 2010 - Do pátrací akce se zapojili kynologové ze Slovenska se speciálně vycvičenými psy. Informace o pohřešované dívce předali do Schengenského informačního systému a Interpolu. Zvláštní opatření přijala cizinecká policie na letištích. Večer nabídl dívčin otec v televizi Nova případným únoscům 3,5 milionu korun, když jeho dceru propustí do poledne následujícího dne. Na výzvu nikdo nereagoval.
19. října 2010 - Policisté zadrželi podezřelého muže, v minulosti trestaného zejména za majetkové delikty. Na dívčině batohu nalezli stopy jeho DNA.
22. října 2010 - Podezřelého policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Jedenačtyřicetiletý recidivista se k činu nepřiznal, policisté proti němu měli jen nepřímé důkazy. Byl propuštěn na svobodu, protože soud neakceptoval návrh, aby byl vzat do vazby.
23. října 2010 - Do pátrání se zapojila i vojenská policie. Spolu s ní dívku hledali i lezci z řad hasičů, kteří slaňovali do nepřístupných prostor, třeba studní.
25. října 2010 - Policisté v prohledávané oblasti našli klíče, které údajně dívce patřily. Policie také požádala média, aby přestala zveřejňovat detaily z pátrání.
29. října 2010 - V Troji se opět konala velká pátrací akce, do které se zapojilo na 100 lidí, ani ta ale nepřinesla nové poznatky.
2. listopadu 2010 - Po dívce pátral policejní poříční oddíl, který proplouval kolem trojského břehu Vltavy. Policisté s sebou měli psa cvičeného pro vyhledávání lidí ve vodě.
8. listopadu 2010 - Městské státní zastupitelství odmítlo stížnost na zahájení stíhání, kterou podal podezřelý muž. Policie tak mohla i nadále pokračovat ve stíhání jedenačtyřicetiletého recidivisty v souvislosti se zmizením dívky.
9. listopadu 2010 - Rodiče dívky nabídli 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením.
27. listopadu 2010 - Soud uvalil vazbu na 24letého muže z Plzeňska, který vydíral rodiče ztracené dívky.
6. prosince 2010 - Po dívce bylo zahájeno pátrání i v Rakousku. Nepotvrdilo se ale, že by stopy vedly právě do Rakouska.
15. prosince 2010 - Police zveřejnila informaci, že stopou by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení dívky viděn v pražské Troji s podobným děvčetem.
16. ledna 2011 - Hlavní podezřelý v případu zmizení přiznal podle serveru Aktuálně.cz, že ji v den jejího zmizení viděl. Předtím to přitom popíral. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení. Policie v reakci uvedla, že některé informace serveru nebyly pravdivé.
28. února 2011 - Okresní soud Plzeň-jih uložil čtyřiadvacetiletému muži podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž na otci ztracené dívky požadoval peníze výměnou za informaci o dítěti.
16. března 2011 - Policie našla v pražské Troji tělo. Následná expertiza potvrdila, že šlo o pohřešovanou dívku. Podle pitvy dívka zemřela násilnou smrtí.
17. března 2011 - Podezřelý jednačtyřicetiletý Otakar T. byl obviněn z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Následně byl vzat do vazby.
21. března 2011 - Obviněný muž se pokusil v pankrácké vazební věznici o sebevraždu oběšením; nechal dopis na rozloučenou, ve kterém se ale k vraždě ani ke znásilnění nepřiznal.
23. března 2011 - Obviněný Otakar T. zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Příčinou smrti byla zřejmě zranění, která si způsobil při svém pokusu o sebevraždu.

Tagy: policie anicka otakar

Zdroje: ČTK