Osud koalice na vážkách. Rozhodne se až těsně před jednáním PS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

O další existenci vlády se zřejmě bude rozhodovat až do posledních chvil před úterním jednáním sněmovny, na němž chce kabinet začít projednávat klíčové reformní zákony.

Lídři koalice se k rozhodujícímu jednání sejdou až po zasedání vedení svých stran a poslaneckých klubů. Jednat by mohli v zúženém formátu K6, na němž by každá strana měla dva zástupce a pravděpodobně by nechyběli předsedové sněmovních frakcí ODS, TOP 09 a VV. 

Schůzka se zřejmě odehraje až po poledni, těsně před plánovaným zahájením schůze dolní komory ve 14:00. Vládní strany přitom budou řešit spory, které nedokázaly uhladit během několika schůzek v minulém týdnu.

Dohodu na personálním obsazení kabinetu nepřineslo ani jednání koaličních lídrů v neděli večer. Premiér Petr Nečas řekl, že si vyjednávači pouze "rozpracovali nějaké varianty řešení stávající situace" a "načrtli východiska", o kterých musí jednat grémia jejich stran. 

Poslanci VV jsou rozděleni napůl

Rozhodující pro další osud vlády bude postoj Věcí veřejných, které podmiňovaly další podporu kabinetu širší obměnou v Nečasově vládě. Několik poslanců VV řeklo, že v klubu není o další podpoře kabinetu rozhodnuto a počty odpůrců a příznivců setrvání ve vládě jsou zhruba vyrovnané. Váhající se zřejmě budou rozhodovat podle toho jaké informace jim dají straničtí vyjednávači z nedělní schůzky koalice. Zaznívají ale i hlasy jednoznačně volající po odchodu z kabinetu.

V pondělí vládní politici nechtěli podobu možného kompromisu příliš komentovat s tím, že si dali "bobříka mlčení". Od některých koaličních vyjednávačů zaznělo, že situace je stále nepřehledná a variantám chystané dohody příliš nerozumějí. Zcela jistý není zatím ani formát úterní koaliční schůzky.

Věci veřejné počítají s tím, že se vyjednávači sejdou ve formátu K6, což by podle koaliční smlouvy znamenalo účast šéfů sněmovních frakcí a jednoho dalšího zástupce, zřejmě předsedy strany. 

Peake mírnila Bártovu neústupnost

Neformální lídr VV Vít Bárta, s jehož osobou se pojí kauzy týkající se nejmenší vládní strany, minulý týden pohrozil, že pokud ODS a TOP 09 požadavkům VV nevyhoví, v úterý vládní koalice přestane existovat. Předsedkyně poslanců VV Karolína Peake ale poté jeho výroky mírnila. Odchod z vlády je podle ní "až poslední možný krok". 

Pokud se koaliční strany před schůzí sněmovny dohodnou na pokračování vládní spolupráce, budou muset najít ještě způsob, jakým spojí žádost o důvěru vládě s reformními zákony, které má sněmovna projednat. Svázání pokračování vlády s reformami slíbil premiér Nečas a žádají ho všechny koaliční strany. 

Premiér v pátek tento záměr potvrdil, není podle něj pouze jisté, že kabinet přímo spojí reformní zákony s obnovením důvěry vládě, jak s tím počítá jednací řád sněmovny. Koalice podle něj hledá formu žádosti o důvěru tak, aby vyloučila obstrukce opozice. Variantou je prý i závazná politická deklarace. Podle Peake by s důvěrou mohlo být spojeno schvalování zákona o veřejných zakázkách a o první části zdravotnické reformy, na níž se koalice minulý týden dohodla. 

Po personálních změnách ve vládě, které Nečas avizoval po dubnové vládní krizi, volají Věci veřejné. Chtějí "důstojné zastoupení" v kabinetu, tvrdí, že místo čtyř křesel jich mají polovinu. VV také žádaly odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy (oba ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09). ODS ani TOP 09 ale své členy kabinetu měnit nehodlají.

Tagy: Vláda koalice reformy

Zdroje: ČTK