Ostřelování Homsu má 50 obětí, více jak 100 lidí je zraněných

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Syrské jednotky dnes ráno znovu bombardovaly město Homs v centrální části země a zabily podle opozičních zdrojů až padesát lidí a 150 dalších zranily. Na záběrech arabských satelitních televizí z ulic města je vidět dým stoupající z obytných domů a jsou slyšet výbuchy explozí. Podle opozičních aktivistů jsou mezi mrtvými hlavně civilisté.

"Podle bilance, kterou jsme ráno obdrželi od různých opozičních aktivistů, si od šesti hodin ostřelování vyžádalo padesát mrtvých, většinou civilistů," řekla v jordánském Ammánu agentuře Reuters mluvčí Syrské národní rady (SNC), která sdružuje hlavní opoziční proudy v zemi. "Režim se chová, jako by byl imunní vůči mezinárodním výzvám k ukončení násilností," prohlásila mluvčí.

Terčem ostřelování se dnes údajně stalo i město Zabadání, ležící v horském pásmu severozápadně od Damašku u libanonských hranic. Už několik týdnů je tato oblast pod kontrolou protivládní opozice.

Útok v Homsu, který opozice označila za "masakr", se soustředil na centrální obytnou čtvrť Bábá Amru, která byla od rozbřesku vystavena silnému ostřelování. Podle koordinační centrály opozicebyla řada obytných domů zničena palbou z minometů a raketometů.

Čtěte dále: Syrská armáda ostřelovala Homsu, obětí je údajně až 340

Raketou byla podle agentury AFP zasažena i místní nemocnice. Záchranáři se pokoušejí vyvézt zraněné z poničených domů a ukrýt je v mešitách. Po dvouhodinovém ostřelování čtvrti Bábá Amru se palba rozšířila i na sousední části města.

Podle SNC rozmístil režim prezidenta Bašára Asada v okolí Homsu silné tankové sbory, které mají na město zaútočit. SNC v reakci na dnešní ostřelování vyzvala mezinárodní společenství, aby "co nejrychleji zabránilo dalšímu masakru a zdevastování celého města".

Syrská armáda v noci z pátku na sobotu podle zpráv televizních stanic Al-Arabíja a Al-Džazíra bombardovala několik čtvrtí v Homsu a zabila přes 200 lidí. Režim prezidenta Asada popřel, že by masakr byl dílem vládních sil. Vláda z útoku obvinila ozbrojené skupiny podporující opozici. 
Zprávy o údajně velkém počtu obětí měly ovlivnit sobotní hlasování v Radě bezpečnosti OSN.

Čtěte dále: Rusko a Čína vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti vyzývající Asada k rezignaci

Navzdory úsilí západních států se RB OSN nepodařilo přijmout rezoluci proti Asadově režimu kvůli vetu Ruska a Číny. Rezoluce podporovala plán arabských států na řešení krize v zemi.

Podle ománského ministra zahraničí Júsufa bin Aláví bin Abdalláha se v sobotu v saúdskoarabském hlavním městě Rijádu setkají ministři zahraničí šesti členských států Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), aby posoudili situaci kolem Sýrie po ruském a čínském vetu. Schůzka se uskuteční krátce před zasedáním šéfů diplomacie členských zemí Ligy arabských států v Káhiře.

Tagy: Sýrie homs bombardování

Zdroje: ČTK