Ostře sledovaný proces: V Madridu začal soud s katalánskými politiky

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 2. 2019 15:56) - Aktuality autor: šar

V Madridu v úterý za přísných bezpečnostních opatření začal ostře sledovaný proces s 12 exčleny vedení Katalánska, kteří jsou obžalovaní kvůli uspořádání referenda o nezávislosti tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska v roce 2017. Soud má rozhodnout o tom, zda se politici dopustili vzpoury, za což devíti obžalovaným hrozí vysoké tresty 16 až 25 let vězení. Před soudní budovou se sešly stovky demonstrantů jak z řad příznivců, tak odpůrců katalánské nezávislosti; na pořádek dohlíželo několik stovek policistů, včetně protiteroristické jednotky.

Nejvyšší soud v Madridu

Nejvyšší soud v Madridu,zdroj: Profimedia.cz

Soud začal jednat dnes dopoledne a potrvá nejméně tři měsíce. Zahájení procesu je vyhrazeno procedurálním záležitostem, proto se neočekává, že by dnes promluvil některý z obžalovaných. Přesto jednání živě přenášela španělská televize, která stejně jako ostatní média označuje proces za jeden z nejdůležitějších okamžiků pro španělskou demokracii. Zahájení soudu se zúčastnila i řada současných katalánských politiků, včetně premiéra Quima Torry.

Své zahajovací řeči dnes sedmičlennému soudnímu senátu přednesli obhájci obžalovaných, kteří vesměs tvrdí, že katalánští politici měli právo žádat pro region nezávislost. "Toto je výjimečný proces...(Právo na sebeurčení) je synonymem míru, ne války," řekl právní zástupce bývalého katalánského vicepremiéra a exministra hospodářství a financí Oriola Junquerase Andreu Van den Eyndehe.

Sedm obžalovaných mužů a dvě ženy přivezly k soudu vězeňské eskorty dnes ráno, další tři obvinění jsou souzeni na svobodě a jejich příchod do soudní budovy provázely hlasité protesty pravicových odpůrců katalánské nezávislosti.

Devět obžalovaných je už řadu měsíců ve vazbě, nejdéle jsou za mřížemi dva aktivisté Jordi Sánchez a Jordi Cuixart. Byli zatčeni v polovině října 2017 kvůli tomu, že svolali v září v Barceloně demonstraci po razii španělské policie na úřadech katalánské vlády.

Nejvyšší trest - 25 let vězení - požaduje španělská prokuratura pro expremiéra Junquerase. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v zahraničí, má být souzen v odděleném procesu. Trest 17 let vězení hrozí Sánchezovi, Cuixartovi a bývalé šéfce katalánského parlamentu Carme Forcadellové, která je ve vazbě od loňského března.

Zastánci souzených označují katalánské politiky za politické vězně a stejně tak mají za politický i vlastní proces. "Svět se dívá na Madrid. Nechtějí vést proces, ale odsoudit na základě politických důvodů," prohlásil jeden z právních zástupců Olivier Peter. Vláda toto nařčení odmítá. Tvrdí, že obžalovaní porušili zákon a soudci postupují v mezích právního řádu.

Protesty i generální stávka 

Katalánští separatisté vyzvali Katalánce, aby na protest dnes v poledne přerušili práci a večer přišli na demonstraci v Barceloně. Další velký protest se má konat v sobotu a na příští středu je naplánována generální stávka.

Podle nevládní organizace Mezinárodní výbor právníků (ICJ) se sídlem v Ženevě hrozí v procesu omezení lidských práv a kauza by se mohla stát precedentem. "U obecně definovaných trestných činů podněcování ke vzpouře a vzpoura hrozí porušení zásady legality a svévolné zasahování do lidských práv," uvedla ICJ.

Proces začíná den předtím, než bude dolní komora španělského parlamentu hlasovat o rozpočtu na rok 2019. Menšinový kabinet socialistického premiéra Pedra Sáncheze se potýká s problémy, aby pro podporu rozpočtu získal většinu. Je odkázán na hlasy menších stran, včetně katalánských separatistů, kteří uvedli, že budou proti. Spekuluje se o tom, že pokud návrh rozpočtu parlamentem neprojde, Sánchez vypíše předčasné volby.

Tagy: Španělsko zahraničí Katalánsko referendum o nezávislosti justice a soudy španělská politika

Zdroje: ČTK