Ostře sledované utkání Sparty a Slavie: Zkrvavení fandové Slavie se střetli s policií

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Slavističí fanoušci se na pražském Čechově mostě střetli s policií, kteří házeli dýmovnice a dělbuchy. Někteří z nich měli obličej potřísněný krví. Policejní mluvčí Hana Jeřábková zásah na mostě potvrdila, podrobnosti zatím nesdělila.

Fanoušci Slavie

Fanoušci Slavie,zdroj: Isifa.com

Stovky slávistů míří na Letnou na fotbalové derby se Spartou. Policie je upozornila na to, že pokud použijí pyrotechniku, zasáhne proti nim, ale někteří lidé v davu varování nedbali. Dýmovnici hodili už v Pařížské ulici. 

Na průvod fanoušků dohlížejí vedle policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky, psovodi a policisté na koních. Ze vzduchu situaci monitoruje vrtulník. 

Policejní mluvčí ČTK řekla, že slávistický průvod čítá odhadem asi 600 lidí. Podle zpravodaje ČTK se dav příznivců Slavie během přesunu ještě rozrostl. 

Policie zadržela dva lidi už po 11:00 cestou od Edenu na stanici metra Strašnická, podle ní porušovali zákon o shromažďovacím právu. Dva fanoušky zadržené ve stanici metra Muzeum podezírá policie z trestného činu útoku na úřední osobu a jeden podle mluvčí spáchal přestupek neuposlechnutí. Na Čechově mostě k nim zřejmě přibudou další zadržení. 

Před stadionem v Edenu se první příznivci v červenobílých dresech a s klubovými šálami začali scházet již brzy ráno. Bojově naladění mladíci i dívky za dohledu uniformovaných policistů i kriminalistů v civilu popíjeli kávu a kupovali šály ve fan shopu. 

Ojediněle se objevil alkohol a první pokřiky typu "Smrt Spartě" nebo "Bij sparťana do hlavy". Úvod pochodu v Edenu provázely výbuchy dělbuchů, policisté v té době ještě nezasahovali. 

Organizátoři pochodu na internetových stránkách v týdnu vyzývali k bezproblémové prezentaci klubu a dávali pokyny jako "nepít jak mentálové a šetřit hlasivky i na stadion". "Jsme slávisti a ne banda asociálů a špinavejch vejpitků," vzkazovali fanouškům. 

Nedávné poločasové nepokoje v utkání 21. ligového kola mezi Ostravou a Spartou znovu oživily debatu o bezpečnosti na stadionech i mimo ně, protože fotbaloví rowdies někdy přenášejí výtržnosti i do ulic. 

Tagy: fanoušci SK Slavia

Zdroje: ČTK