Ostravský soud rozhodne koncem týdne o stížnostech na vazbu Nagyové a spol.

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ostravský krajský soud o stížnostech na vazbu v kauze Jany Nagyové rozhodne nejdříve koncem týdne. Senát nadále studuje spisový materiál. Senát bude pravděpodobně rozhodovat v neveřejném zasedání. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Lucie Böhmová. Advokát bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové nevěří, že soud stížnosti jeho klientky vyhoví. 

Jana Nagyová v rukou policie

Jana Nagyová v rukou policie,zdroj: isifa/MAFRA/Alexandr Satinský

"Senát se dál seznamuje s obsáhlým spisovým materiálem. Rozhodovat o stížnostech na uvalení vazby obviněných bude nejdříve ve čtvrtek či v pátek," řekla mluvčí soudu. 

Podle ní je pravděpodobné, že senát bude rozhodovat v neveřejném zasedání. V tom případě by se obvinění k soudu nepředváděli. Soud by rozhodl bez jejich vyslechnutí. "Vše se ale může změnit," řekla. 

V kauze Nagyové bylo obviněno osm lidí. Ostravský okresní soud poslal do vazby sedm z nich, šest obviněných podalo stížnosti proti vzetí do vazby. 

Důležití svědci zatím nepromluvili

"Mám informaci, že se bude rozhodovat tento týden, ale vzhledem k tomu, že někteří velmi významní svědci - jmenovaní výslovně v usnesení Okresního soudu v Ostravě jako důležití svědci - vyslechnuti zatím nebyli a nejsou ani na tento týden v programu výslechů svědků, tak se domnívám, že to rozhodnutí je jasné dopředu každému: že vyhověno nebude," řekl dnes novinářům právník Nagyové Eduard Bruna. Doplnil, že vazba se negativně podepsala na psychice i fyzickém stavu Nagyové, zhubla prý deset kilogramů. 

Ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová, je celkem obviněno osm lidí. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. 

Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Petra Nečase Jana Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Tehdejší poslanci ODS Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, všichni jsou také ve vazbě, se vzdali poslaneckých mandátů. Tím umožnili schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci. 

Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání v tomto případu vydala i expremiéra Nečase. O zbavení imunity bude už ve středu jednat mandátový a imunitní výbor, který pravděpodobně stanoví harmonogram projednávání žádosti a rozhodne o tom, zda si vyžádá předložení trestního spisu. 

Vazba byla uvalena kvůli možnému ovlivňování svědků

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. 

Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě. 

Skupina ve vazbě skončila především z obavy, že by při pobytu na svobodě mohla ovlivňovat svědky. Toto riziko pomine v okamžiku, kdy budou svědci vyslechnuti. "Jakmile budou provedeny všechny výslechy, které potřebujeme k zadokumentování, tak potom není důvod, aby obvinění ve vazbě setrvávali," řekl už dříve Ištvan. "Podle rozvrhu práce dozorového státního zástupce odhadujeme, že v obecné rovině by ten termín neměl překročit polovinu srpna, ale to nevylučuje, že u některých obviněných může dřív nastat samozřejmě situace, kdy budou všichni svědkové vyslechnuti, u některých může nastat situace později," dodal. 

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK