Ostravský primátor ani jeho náměstek neodstoupí kvůli koupi předluženého stadionu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) ani jeho náměstek Dalibor Madej (ODS) nehodlají kvůli průběhu hlasování o odkoupení areálu Bazaly, kde hrají fotbalisté prvoligového Baníku, odstoupit ze svých funkcí. Novinářům to řekli na dnešní tiskové konferenci. K odstoupení je v úterý vyzvalo opoziční hnutí Ostravak, které ve svém prohlášení kritizovalo vulgární vyjadřování náměstka i způsob, jakým se oba členové vedení snažili vyvolat opakované hlasování a získat pro koupi nemovitostí dostatečnou podporu zastupitelů. 

Stadion zadluženého Baníku Ostrava

Stadion zadluženého Baníku Ostrava,zdroj: Isifa.com

Ostravští městští zastupitelé 20. května rozhodli, že areál na Bazalech odkoupí za 114 milionů korun. Návrh se však podařilo prosadit až při opakovaném hlasování. Nejprve jej podpořilo pouze 27 zastupitelů, potřeba bylo minimálně 28 hlasů. Nakonec se hlasování na návrh některých předsedů politických klubů opakovalo a pro bylo 29 zastupitelů. Své původní stanovisko změnili Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09), kteří se v prvním hlasování zdrželi. 

Podle Kajnara by naopak mělo odstoupit celé hnutí Ostravak, které nese vinu na tom, že město nyní čelí žalobě soukromého developera Amádeus Real, který po něm za zmařenou investici v soudním sporu požaduje 1,6 miliardy korun. Společnost Amádeus Real loni v březnu odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města, kde chtěla stavět obchodní komplex. Developer od smlouvy odstoupil poté, co mu centrální městský obvod Moravská Ostrava, v jehož vedení je právě i hnutí Ostravak, nedal souhlas s umístěním stavby. Obvod souhlas udělil až dodatečně. "Jestli by někdo měl odstoupit, tak je to Ostravak kompletně, a to z obou zastupitelstev (městského i obvodního)," uvedl Kajnar. Primátor jednání o koupi Bazalů nepovažuje za nestandardní. Cílem hnutí Ostravak je podle něj destabilizovat situaci ve městě. "Přirovnal bych to k loupežnickému nájezdu na město," uvedl Kajnar, který zatím výzvu k odstoupení nemá k dispozici. 

Hnutí Ostravak na svých webových stránkách k prohlášení přidalo i přepis rozhovoru obou politiků po neúspěšném hlasování. Madej uvedl, že mu takový postup připomíná praktiky komunistické tajné služby. "Vzhledem k tomu, že jsem se celý život pohyboval v těžkém průmyslu, kde k expresivním výrazům není daleko, tak musím s potěšením říct, že jsem v tom svém vyjadřování byl ještě docela fajn," podotkl Madej. Dodal, že nešlo o oficiální vystupování, ale soukromý rozhovor mezi ním a primátorem. 

Ostrava má pětapadesátičlenné zastupitelstvo vedené koalici ČSSD a ODS, která má převahu 32 hlasů. Hnutí Ostravak má deset zastupitelů, KSČM osm a TOP 09 čtyři. Jeden zastupitel je nezařazený. Ostravak by tedy pro případné odvolání musel získat podporu některých z koaličních zastupitelů.

Tagy: korupce Ostrava Baník Ostrava vyhozené peníze

Zdroje: ČTK