Ostrava vystavuje kopii 1500 let staré koruny korejské dynastie

- Aktuality autor: Michal Polák

Kopii více než 1500 let staré zlaté koruny, kterou nosili členové korejské královské dynastie Silla, vystavuje Ostravské muzeum. Výstava Korea, historie a tradice představuje i další unikátní šperky, 600 let starý porcelán, luxusní nábytek z dávných korejských domácností a tradiční korejské oděvy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Výstava ukazuje, jak se obyvatelé korejského poloostrova odívali, z čeho jedli, na čem spali a jak jinak si příslušníci různých společenských vrstev v průběhu historie zpříjemňovali život. Za tímto účelem jsme vystavili víc než 250 předmětů z dob dávno minulých i nedávných," řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.

Mezi nejcennější exponáty patří plnohodnotná zlatá kopie patnáct století staré královské koruny z dynastie Silla. Ta je zcela odlišná od českých korunovačních klenotů. Je mnohem členitější, vyšší a zdobená jadeitem.

"Originál je v Národním muzeu v Soulu a vystavovanou kopii věnovala českému státu korejská vláda v roce 2010," uvedl pracovník muzea a kurátor výstavy David Majer. Stejným způsobem se do Česka dostal i zlatý pás s přívěsky. K vidění jsou i lakované šperkovnice a nábytek vykládaný perletí, porcelánové a kovové nádobí.

Některé exponáty jsou od korejské vlády

Exponáty do Ostravy putovaly ze dvou zdrojů. Zapůjčeny jsou ze sbírek Národního muzea v Praze a Národní galerie v Praze. Některé jsou dary korejské vlády, jiné pocházejí ze sbírek cestovatelů či šlechtických rodů.

"Pro výstavu o korejské historii jsme se rozhodli z několika důvodů. Jednak zapadá do koncepce výstav o Hedvábné stezce, které se v naší práci hodně věnujeme," řekl Majer. Dalším důvodem pak je pak korejská automobilka fungující na Frýdecko-Místecku. "Korejci se stávají našimi sousedy a my bychom rádi přispěli k tomu, aby tento národ nebyl spojován pouze s výrobou aut. Chceme přiblížit nesmírnou rozmanitost a bohatství této tisícileté kultury," dodal Majer.

Výstava potrvá do konce února. Kromě nahlédnutí do královské historie budou moci návštěvníci ve vybraných dnech pod vedením rodilých Korejců sami vyzkoušet jak náročné je například správně obléknout korejský národní oděv, jehož vzory jsou také součástí vystavovaných předmětů. Četné masky a loutky by zase měly přilákat děti. Připravují se i přednášky o odlišnostech i podobnostech korejské a naší kultury v oblasti každodenního života, postavení žen či jiných tradic.

Tagy: Koruna výstava Ostrava korea

Zdroje: ČTK