Ostrava chystá průmyslovou zónu, koupí pozemky za 41 milionů Kč

- Aktuality autor: Jan Pastor

Město Ostrava odkoupí za 41 milionů korun od společnosti RPG 16 hektarů pozemků v Hrušově, kde chystá novou průmyslovou zónu. Návrh dnes schválili ostravští zastupitelé.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) uvedl, že město už do vytváření nové zóny investovalo 77 milionů Kč. Nyní pracuje na scelení pozemků. "Chybí nám ještě asi pět pozemků. Odhadem deset nebo 15 milionů ještě bude třeba investovat, čili celou tu plochu bychom měli získat za nějakých 130 milionů," řekl Kajnar. Město podle něj počítá s tím, že celá čtyřicetihektarová plocha by mohla být připravena pro investory na konci roku 2013.

Území se nachází nedaleko dálnice D1 i železnice, v roce 1997 bylo zasaženo povodněmi. Kvůli poddolování a poklesu se místo potýká s podmáčením a je třeba ho odvodnit. Město to chce vyřešit tak, že celou plochu zvedne o zhruba tři metry tím, že tam naveze hlušinu ze sousední haldy. "Halda, která je ve vlastnictví státního podniku Diamo, se převeze a ten odtěžený pozemek snad taky po dohodě s Diamem získáme. O to se ta plocha rozšíří a budeme mít k dispozici 40 hektarů," doplnil primátor.

Město chce mít plochu hotovou za dva roky

Předpokládá, že město všechny pozemky získá do konce letošního roku. Následovat bude vydání územního rozhodnutí a od státu by měly přijít peníze na odstraňování důlních škod. "V takzvaném meziresortu na ministerstvu průmyslu je připraveno asi 1,5 miliardy na to, aby ten projekt mohl být dokončen. Samotné navýšení a stavba infrastruktury zabere minimálně rok a půl," řekl Kajnar. Město chce mít plochu v Hrušově hotovou za dva roky, kdy se naplní kapacita průmyslové zóny v Hrabové.

V nové průmyslové zóně by měly najít uplatnění malé a střední firmy. "Chceme tam průmysl, který už nebude v Ostravě znečišťovat prostředí. Když se podíváte na Hrabovou, tam se nekouří z žádného komínu. Pořád trvá poptávka po pracovních místech s jednodušší kvalifikací, právě v Hrušově by mohla být," řekl primátor. Město dohlídne na to, aby v zóně byli investoři, kteří budou vytvářet dostatek míst, a ne jen zabírat plochu. Vzniknout by tam mělo nejméně 1500 pracovních míst.

Pro město to rozhodně není ztrátová záležitost

Kromě zaměstnání lidí evidovaných na úřadech práce zóna přinese i peníze do městské pokladny. "Pro město to rozhodně není ztrátová záležitost. Dovedu si představit, že z prodeje v budoucích letech může mít město zisk nějakých 300 milionů korun," řekl Kajnar.

Historicky byl Hrušov významným městysem, v němž se těžilo uhlí či vyráběla soda. Lukrativní ostravskou čtvrtí se stal v roce 1941, žilo v něm až 7000 lidí. S útlumem průmyslové výroby po roce 1989 začala čtvrť upadat. Její definitivní vylidnění urychlily povodně v 90. letech.

Tagy: Ostrava

Zdroje: ČTK