Ostatky vojáků zabitých v Afghánistánu se vrátily do Čech

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 7. 2014 16:36) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

V Kbelích ve čtvrtek přistál armádní speciál s ostatky čtyř českých vojáků, kteří zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu.  Jejich památku uctili přímo na letišti jak členové jejich rodin, tak vrcholní představitelé země. Na letišti nechyběl ani prezident Miloš Zeman. 

Rakev s ostatky českého vojáka

Rakev s ostatky českého vojáka,zdroj: Isifa.com

Po přistání letadla vynesla čestná stráž čtyři rakve zahalené ve státní vlajce a za zvuků smuteční hudby je vystavila na černě zahalené katafalky na ploše letiště. Poté začal pietní akt, kterému kromě Zemana přihlíží premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) či náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Po skončení piety budou těla vojáků převezena do Ústřední vojenské nemocnice, kde se podle armádních nařízení musí uskutečnit jejich pitva. Až poté převezmou ostatky rodiny, které rozhodnou o způsobu jejich pohřbení. Armáda rodinným příslušníkům už nabídla uspořádání vojenského pohřbu.

Vojáci zemřeli poté, co se během patroly nedaleko základny Bagrám na východě Afghánistánu odpálil sebevražedný atentátník. Další český voják utrpěl vážná zranění a podstoupil už čtyři operace. Jeho zdravotní stav mu zatím nedovolil vrátit se do vlasti. Prezident Zeman již oznámil, že čtyři mrtvé vojáky vyznamená 28. října in memoriam medailí Za hrdinství.

Na jejich počest se dnes po celé České republice v poledne rozezněly sirény a kostelní zvony. Na mnoha místech v zemi jsou vlajky svěšené na půl žerdi.

Tagy: pohřeb letiště armáda ČR smrt vojáka armádní speciál

Zdroje: ČTK