Osobnosti v čele s Halíkem v otevřeném dopise vládě podpořily lékaře

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Patnáct osobností z oblasti kultury a církví v úterý v otevřeném dopise premiéru Petru Nečasovi (ODS) a ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) podpořilo akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme.

Dopis vládu vyzývá k diskuzi s lékařskou veřejností. Autoři, mezi nimiž jsou například duchovní Tomáš Halík, herečka Jiřina Jirásková či architekt Vlado Milunič, se také distancovali od médií, která se podle nich lékařskou kampaň snaží znevážit. 

V rámci kampaně Děkujeme, odcházíme chce z nemocnic ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít zhruba 3800 lékařů. V nemocnicích jich pracuje podle různých čísel statistiků dvanáct až osmnáct tisíc. Odbory kromě jiných požadavků trvají na růstu příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče. 

"Protest považujeme za legitimní"

Autoři v dopisu píší, že i když se neztotožňují se všemi aspekty kampaně, považují toto rozsáhlé manifestační vystoupení za oprávněné, protože finanční ohodnocení lékařů je nedostatečné. 

"Uvážíme-li navíc, že z jejich hlediska došlo v posledních letech k rozvratu postgraduálního vzdělávání, které je bezpodmínečnou podmínkou odborného růstu a zároveň tedy garancí kvalitní péče o nemocné, chápeme jejich rozhořčení a protest považujeme za legitimní," píše se v dopise. 

Podepsali i Suchý či Vodňanský

Podle autorů lze dalšímu zvyšování napětí, které ve společnosti v souvislosti s kampaní vzniklo, zabránit jedině okamžitou diskusí mezi vládou a lékařskou společností. 

"Pevně věříme, že rozvaha a ochota ke konsensu z obou stran může zabránit rozkladu veřejného zdravotnictví," uvádí se v dokumentu, který podepsali také překladatel Martin Hilský, spisovatel Alex Koenigsmark, režisér František Laurin, či zpěvačka Jitka Molavcová

Dále svůj podpis připojili také teoretička a kritička umělecké fotografie Daniela Mrázková, výtvarnice Emma Srncová, herec Alfréd Strejček, divadelník Jiří Suchý, výtvarník Jiří Šalamoun, fotograf Oldřich Škácha, hudebník Jan Vodňanský a herec Pavel Zedníček.

Tagy: Vláda podpora lékaři dopis

Zdroje: ČTK