OSN přemístí z Afghánistánu 600 pracovníků

- Aktuality autor: red

Organizace spojených národů (OSN) z bezpečnostních důvodů přestěhuje v rámci Afghánistánu nebo stáhne ze země asi 600 mezinárodních zaměstnanců z celkem 1100, které tam má v současnosti.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) Alíma Siddikího.  "Někteří zaměstnanci budou přestěhováni na bezpečnější místa v rámci Afghánistánu a někteří staženi ze země," uvedl mluvčí. "Definitivní rozbor ještě nebyl učiněn," dodal.

O něco dříve agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj z kruhů OSN v Kábulu uvedla, že světová organizace sníží počet svých mezinárodních pracovníků v zemi z 1300 na 400, a to s okamžitou platností.

OSN se podle tohoto zdroje bude snažit přivést pracovníky zpět, jakmile to bezpečnostní situace dovolí a jakmile bude nalezeno zajištěné bydlení.
Podnětem bezpečnostních opatření světové organizace je nepochybně útok na ubytovnu OSN v Kábulu ze středy 28. října. Při útoku zahynulo 13 lidí, z toho šest zaměstnanců OSN. Devět dalších pracovníků světové organizace utrpělo zranění.


Útok uskutečnili tři sebevražední atentátníci vyzbrojení granáty, samopaly a vestami s výbušninami. Podle očitého svědka na sobě měli útočníci policejní uniformy. Mluvčí extremistického hnutí Taliban tehdy oznámil, že akce je součástí kampaně proti chystanému druhému kolu prezidentských voleb. To se nakonec neuskutečnilo, protože Abdulláh Abdulláh, konkurent dosavadního prezidenta Hamída Karzáího, z voleb odstoupil.

Zdroje: ČTK