OSN napočítalo 110 tisíc ukrajinských uprchlíků v Rusku

- Aktuality autor: Alina Holušová

Z Ukrajiny prchlo do Ruska kvůli bojům už 110 tisíc lidí, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Necelých 10 tisíc z nich požádalo o přidělení statusu uprchlíka. Lidi vyhání z Ukrajiny boje a strach. 

Z východu Ukrajiny prchají kvůli bojům tisíce lidí

Z východu Ukrajiny prchají kvůli bojům tisíce lidí,zdroj: Isifa.com

Ukrajinci přitom neutíkají pouze do Ruska, ale také do Polska, Běloruska, České republiky a Rumunska, kam se jich uchýlilo dohromady asi 700, uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová.

Takzvaných vnitřních uprchlíků je zhruba 54 400 a jen minulý týden muselo své domovy na východě Ukrajiny opustit asi 16 400 lidí, informoval dále UNHCR. "Zaznamenali jsme prudký nárůst (vnitřního) vysídlování na Ukrajině," řekla Flemingová. "Lidé říkají, že mají strach z únosů," dodala mluvčí.

 Z 54 400 vnitřních uprchlíků je 12 tisíc z Krymu a ostatní pocházejí z dalších oblastí ukrajinského východu. Krym v březnu anektovalo Rusko, ale většina zemí světa tento krok neuznává.

Ještě 16. června OSN odhadovala, že na Ukrajině je 34 tisíc lidí, kteří nedobrovolně opustili své bydliště, ale jen 19 tisíc z nich pracovníci OSN dokázali identifikovat.

Tagy: Rusko uprchlíci Ukrajina OSN krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK