'Ošklivá tvář politiky' v Rumunsku: Stovky tisíc protestujících a vláda, která nepadla

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Rumunská vláda, proti níž protestovaly desetitisíce lidí, přežila hlasování o nedůvěře iniciované opozicí. Prezident Klaus Iohannis pochválil občany za to, že neváhali vyjít do ulic. Pád kabinetu přitom ale nechtěl. 

Velikost davu demonstrantů rumunské politiky překvapila

Velikost davu demonstrantů rumunské politiky překvapila,zdroj: Profimedia.cz

Koaliční kabinet sociálních demokratů a liberálů, který čelí kritice za to, že se pokusil omezit trestní postih některých korupčních činů, se mohl spolehnout na více než 60procentní většinu v zákonodárném sboru. Pod tlakem série demonstrací za účasti statisíců lidí vláda už v neděli ustoupila od svého záměru upravit trestní zákoník. Navzdory hustému sněžení požadovaly tisíce lidí ale demisi vlády i dnes.

Premiér Sorin Grindeanu před dnešním hlasováním projevil odhodlání setrvat v čele vlády. "Máme povinnost vůči důvěře veřejnosti získané u (volebních) uren, máme povinnost nadále vládnout," řekl Grindeanu.

Nedůvěru vládě nakonec vyslovilo 161 poslanců, osm jich hlasovalo proti a 33 se hlasování zdrželo. Většina vládních poslanců opustila během hlasování jednací sál. Aby vláda padla, muselo by jí nedůvěru vyslovit 232 zákonodárců.

Ošklivá tvář politiky

Ve hře je nyní demise ministra spravedlnosti Florina Iordacheho, kterou ale o den dříve prezident Iohannis označil za nedostatečnou. Hlava státu, která vládu obvinila z odpovědnosti za politickou krizi, do níž se země v posledních týdnech dostala, si ale ani sama pád kabinetu nepřála.

V rozhovoru s agenturou AP Iohannis řekl, že boj proti korupci v Rumunsku odhaluje "ošklivou tvář politiky". Zároveň pochválil rumunské občany, že proti záměru vlády neváhali v hojném počtu a dlouho protestovat. "Byl jsem překvapen velikostí davů. Mít přes 200 tisíc lidí na (bukurešťském) Vítězném náměstí je něco neobyčejného," prohlásil.

V Rumunsku se v posledních týdnech konaly rozsáhlé demonstrace. V neděli, kdy po celé zemi demonstrovalo přes půl milionu lidí, vláda návrh stáhla. Návrh měl zrušit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení.

Navzdory hustému sněžení se i dnes - devátý den v řadě - na Vítězném náměstí, kde sídlí vláda, sešlo několik tisíc lidí. Podle agentury Reuters jich bylo asi 5000, rumunský server Digi 24 odhadl účast až na osm tisíc. "Vydržíme! Neodejdeme!" skandovali protestující.

Davy odpůrců a hrstka příznivců vlády

Stejně jako v uplynulých několika dnech se před sídlem prezidenta sešli příznivci vlády. Bylo jich asi dvě stě. Prezident za nimi nakrátko přišel, demonstranti s ním ale podle agentury Reuters odmítli diskutovat.

Grindeanua ve středu opět podpořil předseda sociálních demokratů Liviu Dragnea, který už v pondělí dal najevo, že nevidí důvod, proč by kabinet měl rezignovat. Dragnea má podle mnohých kritiků na chod Grindeanuovy vlády rozhodující vliv.

Právě Dragnea byl jedním z politiků, na které mířil hněv demonstrantů. Soud jej totiž v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení. Nyní čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz. Dekret, který vláda v neděli odvolala, by Dragneaův proces zastavil.

Grindeanuova vláda svůj záměr zrušila, chce ale vypracovat nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu.

Ústavní soud dnes zamítl dvě ze tří stížností, které kvůli spornému vládnímu nařízení obdržel. Šlo o stížnost prezidenta Iohannise a úřadu pro dohled nad justicí CSM. Premiér podle soudu v zásadě nepřekročil své pravomoci. Podstatou třetí stížnosti, o které bude soud rozhodovat ve čtvrtek, není dekretu samotný, ale to, zda byly naplněny podmínky pro jeho přijetí ve zrychleném řízení. Podal ji rumunský ombudsman Victor Ciorbea.

Tagy: zahraničí Rumunsko rumunská politika

Zdroje: ČTK