Organizoval protivládní demonstrace. Vyfasoval dva a půl roku natvrdo

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Za organizování masových protivládních protestů v Moskvě dnes ruský soud poslal na dva a půl roku do vězení jednoho z předních opozičních představitelů Konstantina Lebeděva. Moskevský soud shledal za prokázané, že tento známý kritik Kremlu a odpůrce prezidenta Vladimira Putina plánoval další masové nepokoje, informovala agentura Interfax. 

Konstantin Lebeděv

Konstantin Lebeděv,zdroj: ctvnews.ca

Lebeděv, který je spolupracovníkem opozičního vůdce Sergeje Udalcova, svou vinu údajně přiznal. Podle přesvědčení obhájců občanských práv tak ale učinil na nátlak a hrozby ve vyšetřovací vazbě. Prokuratura žádala pro Lebeděva pětiletý trest vězení. 

V předvečer Putinovy inaugurace, 6. května 2012, vyvrcholily v centru Moskvy protesty proti návratu staronového prezidenta do čela státu. Demonstraci asi 20.000 účastníků, kteří protestovali i proti monopolizaci moci vládní stranou Jednotné Rusko, ukončil tvrdý zásah policie. 

Vyšetřovatelé koncem loňského roku dospěli k závěru, že masové protestní akce ruské opozice, které přivedly v první polovině roku do ulic desetitisíce lidí, byly pokusem o státní převrat a byly nejen financovány, ale i přímo řízeny z Gruzie. Ústřední postavou údajného komplotu byl prý šéf branného a bezpečnostního výboru gruzínského parlamentu Givi Targamadze, který má údajně spojení se špičkami ruské opozice. 

V dané souvislosti je kromě Lebeděva a Udalcova, na kterého bylo uvaleno domácí vězení, stíhán i další významný představitel ruské opozice Leonid Razvozžajev. Ten navíc čelí i obvinění z loupežného přepadení z roku 1997.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim Moskva političtí vězni

Zdroje: ČTK