Organizace OECD dala Rusku "stopku". Naopak se soustředí na spolupráci s Ukrajinou

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) oznámila zastavení veškerých aktivit spojených s procesem přijímání Ruska za právoplatného člena. Naopak zacílí na spolupráci s Ukrajinou. Agentura Reuters uvedla, že OECD tak činí z popudu svých členských zemí. 

Angela Merkelová a generální tajemník OECD Jose Angel Gurria

Angela Merkelová a generální tajemník OECD Jose Angel Gurria,zdroj: Profimedia.cz

OECD pozvala Rusko k jednání o přijetí v roce 2009 společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. Všechny tyto země kromě Ruska do organizace vstoupily už v roce 2010 a rozšířily počet členů na dnešních 34. 

 

Spolupráce s Ukrajinou má zemi pomoci "vyrovnat se s úkoly veřejné politiky, jimž čelí". Pařížské ústředí organizace další podrobnosti neposkytlo. Jeho krok je součástí tlaku západních mocností na Moskvu před nedělním referendem na Krymu, v němž budou místní občané hlasovat o odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci. 

Příjímání do OECD bývá komplexní a zdlouhavé. Organizace hodnotí schopnost kandidáta dosahovat jejích standardů v řadě oblastí. Přijetí se pak považuje za uznání země za rovnocenného partnera ostatních členů klubu nejvyspělejších států. 

OECD je mezivládní organizace, sdružující hospodářsky silné státy světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. K hlavním cílům OECD patří dosahování maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti a vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability a rozšiřování obchodu. Česká republika je členem OECD od roku 1995. 

Tagy: Rusko OECD Ukrajina

Zdroje: ČTK