Orbánova vláda vede plakátovou válku proti uprchlíkům

- Aktuality autor: pal

Vláda premiéra Viktora Orbána vyrazila do „boje“ proti reklamní kampani Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UHCR), který u příležitosti Světového dne migrantů nechal vyvěsit v metru plakáty s uprchlíky, kterým se v Maďarsku podařilo prosadit. Vláda nechala instalovat billboardy s heslem: "Pokud přicházíte do Maďarska, nemůžete brát práci Maďarům."   

Vláda premiéra Viktora Orbána vede vlastní plakátovou kampaň proti imigrantům

Vláda premiéra Viktora Orbána vede vlastní plakátovou kampaň proti imigrantům,zdroj: Profimedia.cz

Zároveň se v Maďarsku zvedla vlna odporu proti vládní kampani i na úrovni nevládních organizací. Aktivisté strhávají plakáty, za což jim úřady hrozí trestním řízením a pokutami.

Maďarský premiér v pátek ráno ve veřejnoprávním rádiu Kossuth vysvětloval, že vládní kampaň není namířená proti uprchlíkům, ale že je vzkazem pro lidi organizující ilegální migraci. Současně tvrdil, že "pokud by byla u moci levicová vláda, už by v Maďarsku byly statisíce uprchlíků a za pár let bychom nevěděli, zda jsme v Paříži, Londýně nebo Budapešti".

Politologové počínání maďarské exekutivy vysvětlují tím, že hodně sympatizantů vládního Fideszu přechází do tábora radikální opoziční strany Jobbik a Orbán se je snaží získat zpátky na svou stranu.

Podle údajů maďarského statistického úřadu KSH se loni z Maďarska vystěhovalo 31 tisíc lidí, což je výrazně víc než v roce předchozím. Agentura Tárki zase v jiném průzkumu uvedla, že každý desátý Maďar se zabývá myšlenkou na emigraci, což je nejvyšší číslo od pádu komunistického režimu.

Tagy: Maďarsko zahraničí uprchlická krize protiimigrační politika

Zdroje: ČTK