Orbán je neofašistický diktátor, říká senátor McCain

- Aktuality autor: var

Republikánský senátor John McCain se neúspěšně snažil Senát přesvědčit, aby odmítl návrh prezidenta Baracka Obamy na jmenování Colleen Bellové velvyslankyní v Maďarsku. Orbána přitom mimo jiné označil za "neofašistického diktátora". McCain také prohlásil, že Maďarsko je "velmi důležitá země, kde se dějí špatné věci".

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán,zdroj: Profimedia.cz

U toho však senátor nezůstal. Maďarsko je totiž podle něj "stát, který je na pokraji postoupení své svrchovanosti neofašistickému diktátorovi, který se peleší s Vladimirem Putinem". 

Budapešť McCainova slova notně pobouřila. Maďarská vláda si předvolala chargé d’affaires ambasády USA Andreho Goodfrienda. 

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó opakované kritické výroky z americké strany na Orbánovu adresu odbyl konstatováním, že maďarští voliči při třech letošních volbách dali jasně najevo, jak si představují budoucnost své země. Orbánova strana Fidesz v dubnu jasně vyhrála parlamentní volby, stejně tak v květnu volby do Evropského parlamentu a v říjnu i do obecních zastupitelstev. 

McCain patří ke známým americkým jestřábům. Nedávno se pustil také do kritiky českého prezidenta Miloše Zemana.

Tagy: Rusko USA Maďarsko diplomacie mezinárodní politika

Zdroje: ČTK