Opuštěný ostrov utrpení na seznamu kulturního dědictví

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: red

Býval nejhustěji osídleným místem na světě. Dnes je opuštěný a vydaný napospas tajfunům. Japonský ostrov Hašima, považovaný Číňany za prokletý, nedávno prohlásilo UNESCO za kulturní památku. Pojďte se po něm alespoň virtuálně projít. 

Připomíná to záběr z Černobylu, že? Ve skutečnosti se nacházíme na ostrůvku Hašima

Připomíná to záběr z Černobylu, že? Ve skutečnosti se nacházíme na ostrůvku Hašima,zdroj: Profimedia.cz

Jeho pochmurné obrysy vystupují z moře. Hašima, malý japonský opuštěný ostrov, byl v roce 1960 nejhustěji obydleným místem na světě, miniměstem, zcela zasvěceným těžbě uhlí pod mořem.

Jak se loď blíží k jeho břehům, odhaluje ostrov podobající se obrovské bitevní lodi, který spadá pod správu města Nagasaki, vysoké budovy střežené betonovou zdí.

profimedia-0262463990

Ve hře světla a stínů vystupují jejich oprýskané fasády, okna bez skel a kostry ze zrezivělého železa jako svědci prudké industrializace, kterou Japonsko zažilo od poloviny 19. století do počátku 20. století.

Ostrov, opuštěný a ponechaný na pospas tajfunům od uzavření dolu v roce 1974, se v roce 2015 dostal na seznam světového dědictví UNESCO. Ostrov se také objevil ve filmové bondovce Skyfall.

Z lodi vystupují turisté přísně střežení průvodci v červeném oblečení. Nijak to však neruší dravé ptáky, kteří vzlétají nad střechami pokrytými zelení.

Třiašedesátiletý Minoru Kinošita se přijel podívat na svůj drahý ostrov přezdívaný Gunkandžima (obrněná pancéřová loď) a na budovu, v níž se narodil a která je první japonskou stavbou ze železobetonu postavenou v roce 1916.

profimedia-0255433667

"Přijel jsem sem již mnohokrát a pokaždé zjišťuju, jak je moje rodné město ve stále větším rozkladu," říká.

Až do třinácti let neznal nic jiného než tento miniaturní ostrůvek, který měří 480 krát 160 metrů, s jeho školou, bazénem, tržištěm, obchody, zelinářskými zahrádkami na střechách, nemocnicí i vězením.

profimedia-0323069284

V těsném labyrintu budov, kde samota neexistovala, se žilo po čtyřech i více osobách v místnosti o deseti až 12 metrech čtverečních. Nejvíce lidí tu pobývalo v roce 1960: téměř 5300 osob na ploše 6,3 hektaru. Podle prefektury Nagasaki to bylo v té době nejhustší osídlení na světě. Byl to živý a solidární svět podobající se hornickým městečkům v Nord-Pas-de-Calais ve Francii, v Belgii a v Británii.

Stejně jako jejich evropští kolegové i zde horníci dobývali uhlí za strašlivých podmínek: uhlí se těžilo celých čtyřiadvacet hodin v osmihodinových směnách až 1000 metrů pod úrovní moře.

profimedia-0323069295

"Vlhkost vzduchu tu byla přes 95 procent, vzduch byl těžký. K tomu přidejte uhelný prach, který se mísil s naším potem. Končili jsme směnu celí černí, od hlavy až k patě," vzpomíná devětasedmdesátiletý Tomodžo Kobata. Nemluvě již o výbuších důlního plynu a neštěstích, které za 84 let existence dolu stály životy 215 mužů, a silikóze, nemoci způsobené vdechováním prachu.

Ostrov je také poznamenán nucenou prací Číňanů a Korejců z doby japonské okupace Koreje v letech 1910 až 1945 a v Číně v letech 1932 až 1945.

profimedia-0323069306

"Gunkandžima je prokletým místem," řekl nedávno místopředseda čínského sdružení osob, které prožily nucené práce, Čang Šan, podle něhož je statut, který ostrovu přiřklo UNESCO, "znesvěcením a šokem pro oběti".

Na ostrově vykonávalo nucené práce 204 Číňanů. Společnost Mitsubishi Materials, nástupkyně Mitsubishi Mining, která převzala těžbu v roce 1890, započala s odškodňováním čínských dělníků z japonských dolů. Na místě jednoho z nich chce společnosti postavit památník.

profimedia-0242960837

"Čínští dělníci si dnes přejí, aby japonská vláda uznala, co se dělo v minulosti, jako to učinila Mitsubishi," říká Čang Šan. "Nevzdáme se," dodává.

Tokio se v červenci 2015 zavázalo, že učiní opatření vedoucí k uznání toho, že ve 40. letech minulého století byl velký počet Korejců a dalších odvlečen do Japonska proti své vůli a nucen pracovat ve velmi tvrdých podmínkách.

Tagy: Čína zahraničí Japonsko těžba uhlí dějiny a fakta japonská ekonomika japonská okupace Koreje

Zdroje: ČTK,AFP