Opus Dei je souzena pro údajné zneužívání práce dívek

- Aktuality autor: Jan Pastor

Soud se dvěma členy katolické organizace Opus Dei obviněnými z údajného zneužívání práce mladistvých dívek začal dnes ve Francii. Jedná se o první proces v Evropě s členy této organizace, kterou uvedla do širšího povědomí kniha Šifra mistra Leonarda nebo také Da Vinciho kód amerického spisovatele Dana Browna.

Činitele organizace i na ni napojenou hotelovou školu žalovala Catherine Tissierová, která od svých 14 let po dobu 13 let pracovala pro Opus Dei jako služebná a uklízečka. Organizace prý zneužila její důvěry a víry, přičemž ji zaměstnávala nepřetržitě 12 hodin denně včetně víkendů a bez nároku na dovolenou. Nadřízení jí sice dávali nějakou finanční odměnu, ale vykazovali úřadům nižší počet odpracovaných hodin. Také si od ní nechávali prý podepisovat bianco šeky, na jejichž základě si nechávali nekontrolovaně proplácet výdaje na ubytování nebo nákup učebnic.

Soud by měl do pátečního večera vyslechnout tucet svědků.

Opus Dei byla založena v roce 1928. Prelát je jejím nejvyšším představitelem, ve funkci ho na celý život potvrzuje papež, kterému také skládá účty. Členy organizace, kterých je po světě více než 80.000, mohou být kněží i laici. Za své poslání Opus Dei označuje úsilí "pomáhat lidem pochopit, že práce a okolnosti každodenního života jsou příležitostí přiblížit se k Bohu, ke službě ostatním a ke zdokonalení společnosti".

V Brownově fantazii je Opus Dei prezentována jako organizace, která se podílí na úsilí katolické církve zabránit za každou cenu tomu, aby se svět dověděl, že Ježíš Kristus měl dítě s Máří Magdalenou a že jejich potomstvo žije dodnes.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK