Oproti předpokladům bude potřeba upustit Vltavskou kaskádu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní dosahuje přibližně 2900 kubíků, řekl Nečas. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě 5300 metrů krychlových za sekundu. 

"Okolo poledne to vypadalo, že bude možné odtok Vltavské kaskády udržet na úrovni 1700 kubíků. Ukazuje se nyní, že bude muset být navyšován," řekl Nečas. Podle premiéra se nejen zaplnila kaskáda, ale také narůstá průtok Berounkou, která je přítokem Vltavy. 

"To znamená, že bude postupně navyšován průtok Vltavou v Praze až na úroveň 3300 kubíků, které by mělo být dosaženo někdy zítra (v úterý) mezi osmou a dvanáctou hodinou," dodal Nečas

Premiér dnes navštívil místa postižená víkendovými povodněmi a seznámil se s protipovodňovými opatřeními na vltavské kaskádě. Podle Nečase právě soustava vodních děl na Vltavě umožňuje obcím a městům připravit se na povodně a zmírnit tak jejich dopad. Úkolem vodohospodářů je pak učinit opatření k regulaci průtoku Prahou na zvládnutelné úrovni, uvedl Nečas.

Tagy: povodně 2013

Zdroje: ČTK