Opravou úniku čpavku nejspíše venkovní údržba ISS nekončí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kromě dnešního výstupu do otevřeného kosmu, při němž má posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zastavit únik čpavku, čeká možná kosmonauty ještě další oprava, která si vyžádá výstup do otevřeného kosmu. Podle ruských expertů je třeba zjistit důvod závady na nákladní lodi Progress, která má nefunkční navigační anténu. 

Vesmírná stanice ISS

Vesmírná stanice ISS,zdroj: Isifa.com

Progress dorazil na ISS koncem dubna. Po startu z Bajkonuru se podle ruského střediska pro řízení letu "zasekla" anténa navigačního systému Kurs, který zajišťuje automatické spojení nákladní lodi s vesmírnou stanicí. Progress se i přesto s ISS úspěšně spojil. 

Příčinu závady se ale ruským odborníkům zjistit nepodařilo. Šéf letového střediska Vladimir Solovjov dnes agentuře Interfax řekl, že pokud se nepodaří odhalit příčinu závady na dálku, bude zapotřebí zjistit stav zařízení na místě. Progress by zřejmě prozkoumal některý z ruských kosmonautů. 

Opravit únik čpavku mají dnes odpoledne SELČ američtí astronauti Thomas Marshburn a Chris Cassidy. Závada sice prý šestičlennou posádku ISS nijak neohrožuje, ale látka určená k chlazení palubní elektroniky stále uniká. Únik vyřadil z provozu jeden z osmi solárních panelů, které dodávají ISS energii. Podle NASA může nicméně vesmírná stanice fungovat bez obtíží i se sedmi panely.

Tagy: ISS únik čpavku

Zdroje: ČTK