Opěvovat EU má za úkol 'propagandistický tým' Bruselu

- Aktuality autor: art

Unijní ministři zahraničí na schůzce v Lucemburku schválili akční plán pro tým, který má bojovat proti ruské propagandě. Jeho úkolem bude propagovat evropskou politiku na východě a líčit ji v pozitivním světle, podporovat tamní svobodu slova a odhalovat ruské dezinformační kampaně. V pětičlenné „unijní propagandistické jednotce“, která začne pracovat v září, je i český novinář Jakub Kalenský. 

Unie chce bojovat proti ruské propagandě vlastní propagandou. Ilustrační snímek

Unie chce bojovat proti ruské propagandě vlastní propagandou. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby, vedené šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou, je součástí vznikající reakce EU na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást "hybridní války" na Ukrajině.

Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a pobaltské země.

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním a Mogheriniovou pověřily, aby do června připravila Akční plán strategické komunikace, jehož prvním krokem bylo právě vytvoření expertního týmu.

Výsledný dokument nicméně výslovně Rusko nezmiňuje jako hlavní terč jeho aktivit, vyjma jednoho z úkolů, v němž se hovoří o "podpoře názorového pluralismu v ruskojazyčném mediálním prostoru".

"Strategická komunikaci EU vůči východnímu sousedství by se měla v první řadě a především zaměřit na vyvíjení pozitivních a efektivních poselství o politice EU vůči tomuto regionu," stojí v materiálu.

Tyto informace by podle něj měly lidem na východě pomoci snadno pochopit, že politické a ekonomické reformy vyžadované unií mohou v budoucnu pozitivně ovlivnit jejich každodenní život.

Propagovat mají také hodnoty EU. "Toto pozitivní sdělení má být zprostředkováno jasným jazykem a založeno na příbězích o úspěších z běžného života, které budou mít odezvu u cílového publika," přibližuje.

"Kde to bude nutné, EU by měla být připravena čelit a odpovědět na dezinformace týkající se EU," zdůrazňuje nicméně dokument. V souvislosti s tím má tým vypracovat materiál o prioritních oblastech, kde EU potřebuje zlepšit svou komunikaci a kde čelí dezinformačním kampaním. K dispozici ho pak mají dostat špičky EU a členské státy.

Mezi dalšími úkoly akční plán zmiňuje vytváření tematických kampaní a komunikačních sítí, které pomohou šířit evropské ideje, podporu rozvoje novinářů a nezávislých médií ve východoevropském regionu i angažovanosti a kritického myšlení tamní občanské společnosti.

"EU bude ve spolupráci se členskými zeměmi a klíčovými partnery zvyšovat povědomí o dezinformačních aktivitách ve veřejném prostoru," konstatuje též plán.

Proti záměrům EU se ve středu ohradilo ruské ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou "zcela zřetelně zacíleny na to, aby vytlačily Rusko z mezinárodního mediálního prostředí".

"Uvalováním omezujících opatření vůči ruským novinářům se Evropská unie pokouší vytvořit podmínky pro naprostou diskriminaci ruských médií," uvedla ruská diplomacie.

Tagy: Rusko Česko zahraničí domácí Evropská unie mezinárodní vztahy mezinárodní politika informační válka manipulace a propaganda evropská politika hybridní válka

Zdroje: ČTK